Do Radnych gm. Świdnica - wniosek w sprawie przebudowy lotniska Lipno do roli muzeum lotnictwa


Akcja społeczna Agencji Prasowej Merkuriusz Polski

Zielonogórska akcja na rzecz odbudowy zabytków atrakcyjnych turystycznie 

Newsletter #17

Siedemnasta propozycja przebudowy miasta w taki sposób by było bardziej atrakcyjne turystycznie

URZĄD GMINY 
ul. Długa 38, 66-008 Świdnica 
urzadsw na s. swidnica.zgora.pl

Wniosek o rozbudowę Lotniska Zielona Góra-Lipno (byłego) do roli muzeum lotnictwa
--

W pobliżu Państwa siedziby gminy, w miejscowości Lipno znajdowało się przed wojną lotnisko pasażerskie. Poszukuję jego historii, opisów. Czy są Państwo zainteresowani przygotowaniem ekspozycji muzealnej na byym lotnisku poprzez:

- przeniesienie wszystkich lub niemal wszystkich eksponatów lotniczych z parku pałacowego w Drzonowie. Park pałacowy (dawny) w Drzonowie zrekultywowanoby do roli parku pałacowego. 

- przygotowanie muzeum na polu byłego lotniska, odtworzenie systemu oświetlenia lotniska (Befeuerung).

- przygotowanie malutkiej wystawy o historii połączeń lotniczych w okolicy?

Powody dla wniosku
Podana na zdjęciu odległość do Cottbus wskazuje, że to nie Lipiny (Lippen) w powiecie nowosolskim a Lipno (Lippen) w powiecie zielonogórskim. Widok z Geoportalu to potwierdza- piszą komentujący to zdjęcie. Proszę o jakąś informację, czy to poprawne umiejscowienie lotniska?


Poszukuję opisu drogi startowej Portu Lotniczego Lippen i historię tego portu który ongiś jako Hilfslandeplatz obsługiwał połączenia lotnicze do Gliwic i Berlina (por. mapa połączenia lotniczego z rozkładem- poniżej). Lotnisko miało oświetlenie nocne wg opisu na mapie- czy dzisiaj są jakieś resztki tego oświetlenia?

Obraz w treści 1

mapa trasy lotniczej Berlin-Gliwice z lat 30-tych XX w. (fot.mojszlak.pl)

Obraz w treści 1
Ulotka reklamowa Breslau-Gleiwitz z 1930 roku (fot. wikipedia.org)



Proponuję: 
w ramach LMW utworzyć "Muzeum Lotnictwa Lubuskiego" jako markę handlową (bez żadnych zmian nazwy prawnej w dokumentach etc). Nazwa ta jest oczywiście tylko propozycją, ostateczna nazwa może być inna.

LMW w Drzonowie promowałoby niejako kolejne, drugie muzeum na lotnisku w Lipnie (np. na wynajętym polu), które byłoby oddziałem LMW, i proponowałoby zwiedzającym w ramach jednego biletu kompleks dwóch muzeów: LMW oraz ekspozycję plenerową na lotnisku Lippen: lotnictwo, którąto ekspozycję marketingowo spredawanoby i reklamowano jako owe lubuskie muzeum lotnictwa- czyli ekspozycję na lotnisku albo jeszcze w parku dookoła marketingowo sprzedawanoby jako osobne muzeum. Jest to praktykowane w muzeach aby przyciągnąć dodatkowych zwiedzających- np. Muzeum Ziemi Lubuskiej ma osobne muzeum tortur w podziemiach.

Historię tego muzeum lotnictwa proponuję całkowicie oprzeć na nawiązaniu do historii lotniska w Lipnie jaki pierwszego lotniska pasażerskiego dla Ziel. Góry. Wykonanoby makietę lotniska w Lipnie na podstawie zachowanego zdjęcia:

Reklamowanoby owe Muzeum Lotnictwa w Drzonowie po prostu jako osobną placówkę, za osobną witryną www, nie podając w materiałach reklamowych że chodzi o Lubuskie Muzeum Wojskowe i jego ekspozycję zewnętrzną. Dzięki temu przyciągniętoby dodatkowych zwiedzających, którzy są zainteresowani lotnictwem. 

W ramach promowania tej marki (Lubuskie Muzeum Lotnictwa) proponuję:
1. wystawę na temat historii lotniska w Lipnie- Lippen, jako pierwszego portu lotniczego pasażerskiego dla Zielonej Góry.- posiadane materiały mogę przesłać 
2. wystawę o historii lotnictwa pasażerskiego w woj. lubuskim: 
Mogę przesłać teksty i materiały z archiwum redakcji- byłaby to wystawa o lotniskach pasażerskich woj. lubuskiego przed II wojną (Gubin, Gorzów, Słubice jako port dla Frankfurtu/O, Lippen/Lipno jako port dla Ziel. Góry) i po II wojnie (Babimost- mam jakieś materiały o otwarciu tego lotniska).

--

Adam Fularz, manager Radiotelewizji

RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra



Komentarze

Popularne posty