Sprawa autobusów podmiejskich w Nowej Soli



Od: Marcin Słoński Urząd Miejski Nowa Sól <mslonski na nowasol.pl>
Date: czw., 15 paź 2020 o 09:03
Subject:
To: <Adam na wieczorna.pl>


Szanowny Panie,
w odpowiedzi na Pana maila informuję, co następuje:
1. Rozkład jazdy komunikacji miejskiej jest poddawany ciągłej analizie przez Biuro ds. Transportu Zbiorowego Urzędu Miejskiego Nowa Sól, MPK "SUBBUS" Sp. z o.o. oraz przez każdą z Gmin Nowosolskiego subObszaru Funkcjonalnego. W przypadku pojawienia się jakiejkolwiek propozycji zmiany rozkładu jazdy, jest ona dokładnie analizowana pod kątem potrzeb pasażerów, możliwości technicznych operatora publicznego transportu zbiorowego oraz możliwości finansowych poszczególnych Gmin. Ostatnia zmiana rozkładu jazdy miała miejsce 1 września br. i wynikała z obowiązujących obostrzeń w publicznym transporcie zbiorowym. Najbliższa zmiana rozkładu jazdy będzie miała miejsce dnia 2 listopada br. i obejmie dwie linie komunikacyjne na obszarze jednej z Gmin. Obecnie w ramach komunikacji miejskiej funkcjonują 34 linie komunikacyjne.
2. Rozkład jazdy komunikacji miejskiej, który zaczął obowiązywać od dnia 1 lipca 2018 r. (kilkakrotnie już modyfikowany), został opracowany przez firmę specjalizującą się tematyką publicznego transportu zbiorowego. W rozkładzie tym, biorąc pod uwagę możliwości finansowe i ograniczenia techniczne, uwzględnione zostały wnioski wszystkich sześciu Gmin Nowosolskiego subObszaru Funkcjonalnego. Pod uwagę została wzięta również wielkość popytu na poszczególne połączenia ustalona w wyniku przeprowadzonych badań. Mieszkańcy ww. Gmin zgłaszali swoje propozycje bezpośrednio do własnej Gminy lub do Urzędu Miejskiego Nowa Sól. Taki model zgłaszania uwag i wniosków funkcjonuje również obecnie. Zmiany w rozkładzie jazdy opracowywane są prze Biuro ds. Transportu Zbiorowego Urzędu Miejskiego Nowa Sól i wprowadzane są po zaakceptowaniu przez zainteresowaną Gminę oraz w przypadku braku innych ograniczeń.
3. Na terenie Nowosolskiego subObszaru Funkcjonalnego utworzone zostały dwa centra obsługi pasażerów: w Nowej Soli przy ul. Towarowej oraz w Kożuchowie przy ul. Traugutta. W Nowej Soli lokalizacja COP umożliwia korzystanie z trzech środków transportu: komunikacja miejska, komunikacja międzymiastowa realizowana przez innych przewoźników oraz komunikacja kolejowa. Przy COP wybudowany został parking dla samochodów osobowych oraz stanowiska do pozostawienia rowerów. Z COP w Kożuchowie korzysta komunikacja miejska oraz komunikacja międzymiastowa realizowana przez innych przewoźników. Połączenia wykonywane w ramach linii komunikacyjnych na obszarze Gminy Kożuchów zostały, na tyle, na ile było to możliwe, zsynchronizowane z połączeniami w kierunku Nowej Soli, zapewniając możliwość przesiadania się pasażerów (przede wszystkim uczniów dojeżdżających do szkół średnich w Nowej Soli).
4. Bezpośredni dojazd z COP w kierunku Parku Krasnala jest zapewniony w ramach linii komunikacyjnej nr 2. Układ komunikacyjny na terenie miasta, a przede wszystkim położenie COP w sąsiedztwie ulic z jednokierunkowym ruchem (Wojska Polskiego, Zjednoczenia, Gimnazjalna) uniemożliwia swobodne wytyczanie tras przejazdu autobusów. Wobec powyższego oraz z uwagi na zaangażowanie wszystkich pojazdów do obsługi istniejących linii komunikacyjnych w godzinach szczytów przewozowych, nie ma możliwości utworzenia nowej linii komunikacyjnej zapewniającej dodatkowe bezpośrednie połączenia z COP w kierunku Parku Krasnala. Ponadto, do Urzędu Miejskiego Nowa Sól nigdy nie został zgłoszony tego typu wniosek ze strony pasażerów.

Z poważaniem,

Marcin Słoński
Wydział Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska
tel.: 68 459 03 31
(...)

Komentarze

Popularne posty