w sprawie: Uchwała sejmiku WL nr 35903 z dn, 2017-10-09

do  PKP PLK
Szanowni Państwo:
Redakcja przypomina o uchwale SWL w sprawie linii kolejowej do portu lotniczego

2017-10-09
Uchwała sejmiku


Przypominam że:
1. Samorząd województwa podjął uichwałę jakoby
2. Linia komunikacyjna Babimost Port Lotniczy - Babiomost Dworzec Kolejowy winna być organizowna przez gminę, a nie jest wg stanu na dzień dzisiejszy. Trasa tej linii zaczyna się i kończy na terenie gminy. Redakcja wielokrotnie o tym informowała gminę.

Pozdrawiam,
Adam



---------- Forwarded message ---------
From: Telewizja Opera <telewizjaopera na s gmail.com>
Date: Wed, Feb 17, 2021 at 5:21 PM
Subject: Fwd: Pytanie o naprawę zakrzaczonej linii na lotnisko w Nowym Kramsku na ul. Szkolnej
To: <babimost na s babimost.pl>



Dzien dobry, co się obecnie dzieje z tą linią kolei i z ta działką?
Pozdrawiam,

---------- Forwarded message ---------
From: Telewizja Opera
Date: Fri, Sep 25, 2020 at 11:39 AM
Subject: Pytanie o naprawę zakrzaczonej linii na lotnisko w Nowym Kramsku na ul. Szkolnej
To: <babimost na s babimost.pl>



list w sprawie: 
Szanowni Państwo,
Redakcja postuluje wycięcie krzaków na linii kolejowej prowadzącej na lokalne lotnisko w Nowym Kramsku, na ul. Szkolną 23, skąd 2 razy dziennie odlatują samoloty do Warszawy. Lotnisko przez ostatnie 62 lata przyniosło ok. miliard złotych strat. Ma fatalne skomunikowanie, linia kolei zarosła drzewami i się urywa 2 tysiące metrów od terminalu odlotów.

Czy PKP PLK- jeśli samorząd gminy wynająłby linię od prywatnego właściciela- przejęłoby rolę jej zarządcy? Jest to mocno zarośnięty krzakami odcinek torowiska. Dociera 2 km od terminalu pasażerskiego, linię trzebaby nieznaczniprzedłużyć. Początkowo proponuję by podróżni chodzili pieszo te 2 km.

Inaczej musianoby powołać zarządcę tej linii kolejowej, co jest nieopłacalne bo jest ona relatywnie krótka. Sprawa jest niezwykle skomplikowana biurokratycznie, a cała inwestycja sprowadza się w zasadzie do wycięcia krzaków i uzupełnienia brakujących śrub w torowisku.

Co pisałem wcześniej:
Linia kolejowa do wiejskiego portu lotniczego- widmo w Nowym Kramsku pod Zieloną Górą zarosła już drzewami, a sam port lotniczy pochłonął miliard dotacji przez ostatnie ponad 60 lat. Port lotniczy Szymany koło Szczytna przez 20 lat miał równie znikomy ruch pasażerski, aż do momentu gdy naprawiono linie kolejową do tego portu lotniczego, uruchamiając połączenia pasażerskie. Dopiero dociągnięcie kolei pasażerskiej trwale ożywiło to zapomniane mazurskie lotnisko. Czy wykarczowanie drzew z torowiska jest aż tak trudne? Wg polityków- jest, bowiem linii kolei na lotnisko nie ma na żadnych planach....

--


Adam Fularz, manager Radiotelewizji



Korespondencja w sprawie wystosowana do gminy:


---------- Forwarded message ---------
Od: Adam Fularz <adam na s. wieczorna.pl>
Date: pon., 19 paź 2020 o 12:54
Subject: Wniosek do Radnych gminy Babimost
To: <babimost na s. babimost.pl>


Szanowni Państwo Radni. 

Lotnisko pasażerskie Berlin - Brandenburg wkrótce rusza z dworcem kolejowym mającym aż 6 torów i 3 perony. Ma ono docelowo obsługiwać 50 mln podróżnych rocznie. 

Państwa lotnisko w gminie obsługuje rocznie tylko 33 tysiące osób.  Jest 33 km od centrum miasta Zielona Góra i ok. 16 km od granicy tego miasta. Podobny port lotniczy w Olsztynie Szymanach znajduje się 55 km od centrum miasta Olsztyn a mimo to w roku 2019 obsłużonych zostało 154 tys. 500 podróżnych.  Ten port lotniczy odzyskał jednak linię kolei i do terminali pasażerskich kursuje szynobus. 
W Rzeszowie rocznie obsługuje się 772 tysiące osób (2019 r.) Trwa budowa linii kolejowej do lotniska w Rzeszowie. 
Proszę o porównanie tych wskaźników ekonomicznych. Proszę Radnych o większe zaangażowanie w sprawie portu lotniczego z powodu ryzyka związanego z powstaniem nowego portu lotniczego w bezpośrednim sąsiedztwie. 

Pozdrawiam
Adam Fularz 

pon., 19 paź 2020, 12:38
Temat: W sprawie: Dokonany zakup działki przy terminalu portu lotniczego w Ziel. Górze



Do:
Właściciel terenu bocznicy kolejowej

Za pośrednictwem Urząd Gminy Babimost


Szanowni Państwo,

Kupili Państwo akurat teren na tym obszarze. Badamy możliwości przebudowy układu torowego wokół portu lotniczego i węzła Zbąszynek, aby można było uruchomić pasażerski dworzec węzłowy dla całego regionu przy terminalu dworca lotniczego? Załączam schematy. 


Lotnisko już obecnie posiada połączenie z siecią kolejową, ale warto rozważyć przełożenie głównego dworca regionalnego dla całego regionu pod terminal dworca lotniczego. Kupili Państwo działkę z torami kolejowymi- może warto aby wspólnie przekonać miejscowych polityków do takiej inwestycji? Jest ona możliwa, zależy także od Państwa jako posiadacza części działek.


Jestem przekonany że - przy współpracy wszystkich zainteresowanych stron- port pasażerski wraz ze stacją poc. ekspresowych na linii Berlin- Poznań- Warszawa jest możliwy. Wymaga jednak przekonania miejscowych polityków.


Pozdrawiam,

Adam Fularz,

Zielona Góra, Gaz. Zielonogórska



Propozycja uruchomienia regionalnego dworca kolei międzynarodowej Zielona Góra- Port Lotniczy

siec_kolei.png

Rys. Propozycja obecnego wykorzystania linii kolejowych regionu. Układ linii, stan obecny. Wykropokowane linie: niezbędne łącznice mogące umożliwić obsługę portu i utworzenie regionalnej stacji kolejowej Zielona Góra Port Lotniczy obsługiwanej przez poc. międzynarodowe.

siec_kolei_docelowy_dw_miejskie.png

Rys. Docelowa obsługa portu lotniczego Zielona Góra pociągami międzynarodowymi wraz z pętlą przy porcie lotniczym. Odbudowa skrótu  Babimost- Zbąszyń oraz budowa dwóch łącznic umożliwiających zmianę kierunku poc. międzynarodowych

schemat_port_lotniczy2.png

Czy z zapomnianego lotniska miejskiego Zielonej Góry powstanie Port Lotniczy Berlin/ Poznań?

ndz., 27/04/2014 - 15:40

Czy pomiędzy Berlinem a Poznaniem jest jeszcze potrzeny jakikolwiek dodatkowy polski port lotniczy? Można mieć wrażenie, że jest on niemalże zbyteczny, bowiem większośc lokalnych podróżnych korzysta z sieci portów po niemieckiej stronie granicy. Obecnie powstający główny port Berlina ma obsłużyć 27 mln pasażeró rocznie- zaś port między Zieloną Górą a Berlinem obsłużył po kilka tysięcy pasażeró rocznie, a więc aż kilka tysięcy razy mniej...

Dekada od wejścia tanich linii

Właśnie minęła dekada od szturmu tanich linii lotniczych na polskie niebo. Okazuje się, że niektóre lokalne porty lotnicze okazały się całkowicie odporne na ten szturm. Jedyny port lotniczy między Poznaniem czy Wrocławiem a Berlinem właśnie wkracza w "drugą dekadę bez tanich linii" od momentu ich wejścia na polski rynek lotniczy.

Miejscowe lotnisko ma ewidentnego pecha. Statystyki dowodzą że jest to najgorsze lokalne lotnisko w Polsce, i że jest ono- ogólnie to ujmując, zbyteczne. Nad samą granicą Niemiec, pomiędzy Poznaniem a aglomeracją Berlina ostało się ostatnie w pełni państwowe lotnisko regionalne kraju. Inne porty lotnicze mają zróżnicowany akcjonariat, zaś tutaj powstała spółka samorządowa, ale lotnisko nadal ma państwowego właściciela. Jest nim przedsiebiorswto państwowe PPL, które zostało powołane do życia na mocy ustawy z dnia 23 października 1987. Jest spadkobiercą i kontynuatorem działalności istniejącego od 1959 Zarządu Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych.

PPL zarządza dwoma portami lotniczymi: w Warszawie i Zielonej Górze. W pozostałych portach lotniczych w: Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Szymanach i Wrocławiu, przekształconych w spółki prawa handlowego, PPL posiada udziały. PPL nie posiada jedynie udziałów w spółce Lotnisko Łódź im. Władysława Reymonta.

Lotniczy trup gospodarczy przy niemieckiej granicy

Port lotniczy Zielona Góra to dziś najbardziej podupadły ze wszystkich portów lokalnych z ruchem pasażerskim w Polsce. Jest to jednocześnie jedyny port lotniczy w Polsce położony tak blisko Berlina. Jego istnienie jest mocno niepewne, zwłaszcza że wkrótce pod bokiem rusza transkontynentalny port BBI, połączony szybką koleją m.in. z nadgranicznymi miastami: Frankfurtem nad Odrą, Kostrzynem i Gubinem. Do miejscowego portu lotniczego Zielona Góra prowadzi linia kolejowa, 3,5- kilometrowa odnoga linii Poznań -Berlin i Poznań- Zielona Góra, która zarosła dziś rdzą, a dawna stacja przy porcie jest zrujnowana.

Po co tutaj port lotniczy?

Czy ten zapomniany port uda się przebudować w port mogący sobie poradzić na rynku między Poznaniem a Berlinem? Port ten wypada pomiędzy obu miastami, nieco bliżej Poznania niż Berlina. Czy Polska ma szanse jeszcze kiedyś przyciągnąć niemieckich klientów usługami lotnczymi po polskiej stronie granicy? Czy port tanich linii lotniczych po polskiej stronie granicy ma szansę zorientować się także na klienta niemieckiego?

Terminal pasażerski, cc wikimedia

Port lotniczy między Berlinem a Poznaniem

Port lotniczy był wojskowym lotniskiem po II wojnie światowej. Obsługiwane tutaj połączenia pasażerskie łączyły miasto z Warszawą. Od 25 marca 2001 do 1 września 2004 istniało stałe połączenie pasażerskie z Warszawą z międzylądowaniem w Poznaniu. Po 15 miesiącach przerwy wznowiono loty 28 listopada 2005, dwa razy dziennie. Następnie, po ograniczeniach wprowadzonych przez LOT 25 marca 2007, zakontraktowane przez LOT samoloty linii Jet Air typu BAe Jetstream 32 odlatywały rano i przylatywały wieczorem raz dziennie (brak odlotu w niedziele; brak przylotu w soboty), a podróż trwała około 75 minut (brak międzylądowania w Poznaniu). Przez pewien czas, niezależnie od LOT-u, Jet Air obsługiwał te loty jako własne.

W czerwcu 2007 samorządy Zielonej Góry i województwa lubuskiego podpisały wstępną umowę z zarządcą portu, Przedsiębiorstwem Państwowym "Porty Lotnicze" (PPL) mającą na celu przekształcenie części istniejącej infrastruktury portu w znaczący lotniczy port towarowy (ang.: cargo) dla zachodniej Polski i wschodnich Niemiec. W styczniu 2011 zawieszono wszystkie loty do Warszawy. Lotnisko obsługiwało od tamtej pory jedynie samoloty prywatne i od czasu do czasu transporty żołnierzy. Od czerwca 2011 zostały wznowione bezpośrednie loty do Warszawy. Trasę tą obsługują linie Sprint Air.

10 lat opóźnienia w montażu pomocy nawigacyjnych

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wyposaża Międzynarodowy Port Lotniczy Zielona Góra - Babimost (EPZG) w ILS zdolny do pracy w II kategorii operacyjnej. W Zielonej Górze właśnie zakończyły się obloty słynnej Papugi. Obloty samolotu pomiarowego Let L-410 UVP-E15 Turbolet, potocznie nazywany Papugą zakończyły proces pomiarowy. Pomiary jakości sygnału, przeprowadzone „z powietrza", potwierdziły prawidłową pracę urządzeń.

Obloty Papugi są jednym z elementów inwestycji prowadzonej przez PAŻP. Ma ona na celu wyposażenie lotniska Babimost w ILS zdolny do pracy w kategorii II. Jak przekazuje Paweł Paluch, nowy Rzecznik Prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej - Do podniesienia kategorii systemu potrzebne są również i inne inwestycje (np w świetlne pomoce nawigacyjne drogi startowej i dróg kołowania), które nie leżą w obszarze działań PAŻP. Co istotne, wdrożenie operacyjne ILS nastąpi przed jesiennym sezonem mgielnym. Z pewnością przyczyni się to do zwiększenia skuteczności pracy lotniska. Inwestycja sprawi, że Port Lotniczy Zielona-Góra Babimost będzie spełniał standardy światowe.

Obecnie systemy ILS w parze z radiolatarnią DME są budowane na lotniskach w Szczecinie i Katowicach. Ponadto do roku 2019 są planowane są wymiany istniejących urządzeń ILS/DME na nowe na lotniskach w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Bydgoszczy i Krakowie. System ten zaczęła na lotnisku instalować Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Przewiduje się uzyskanie pełnej funkcjonalności systemu w 2014 roku.

Berlińska konkurencja

Port lotniczy Berlin-Brandenburg im. Willy'ego Brandta (niem. Flughafen Berlin Brandenburg, ang. Berlin Brandenburg Airport, kod IATA: BER, kod ICAO EDDB) to największa konkurencja portu "Berlin- Poznań". To międzynarodowyport lotniczy budowany w Niemczech, w kraju związkowym Brandenburgia, w Schönefeld, na południe od Berlina, przy autostradzie A113.

Rozpoczęcie działalności było planowane na 3 czerwca 2012, jednak 17 maja 2012 burmistrz Berlina Klaus Wowereit oznajmił, że otwarcie portu lotniczego zostało przesunięte na 17 marca 2013 z powodu kłopotów z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi[1]. Później zapowiedziano otwarcie portu dopiero po wakacjach.

Nowe berlińskie lotnisko, powstające obok portu lotniczego Berlin-Schönefeld, ma zastąpić trzy berlińskie porty lotnicze: Tempelhof, Tegel i Schönefeld. Port lotniczy stanowi największą inwestycję infrastrukturalną Niemiec. Ma obsługiwać w początkowej fazie do 27 milionów pasażerów rocznie, a po ewentualnej rozbudowie do 50 milionów. Port lotniczy Tempelhof został zamknięty 30 października 2008, zaś port lotniczy Tegel zostanie zamknięty dopiero po uruchomieniu nowego lotniska.

Budowę rozpoczęto 5 września 2006. Początkowo przewidywano nadanie nazwy Berlin Brandenburg International (BBI). Ostatecznie przyjęto nazwę Flughafen Berlin Brandenburg, a w ruchu międzynarodowym Berlin Brandenburg Airport. Patronem lotniska obrano byłego kanclerza Willy'ego Brandta[2].

W latach 2006-2009 na budowie pracowało około 3000 robotników budowlanych z ośmiu przedsiębiorstw i 50 podwykonawców na trzy zmiany przez sześć dni w tygodniu.

Budowany port lotniczy położony jest na południe od portu lotniczego Schönefeld i wykorzystuje południowy pas startowy tego lotniska. Północny pas startowy lotniska Schönefeld został przecięty przez autostradę i wyłączony z użytkowania. Nie zdecydowano jeszcze o wykorzystaniu budynków dawnego portu lotniczego Schönefeld.

W maju 2008 oddano do użytku nowy odcinek autostrady A113 na przedłużeniu berlińskiej autostrady wewnątrzmiejskiej.

24 listopada 2011 rozpoczęła się tzw. podstawowa faza próbna eksploatacji portu lotniczego, która polega na technicznym odbiorze (tzn. na sprawdzeniu działania linii energetycznych, sieci wodnej, połączeń służb bezpieczeństwa, funkcjonalności wind, systemów gaśniczych i koordynacji pracy tej technicznej infrastruktury). Już 6 tygodni przed tą fazą zarejestrowano ok. 12000 ochotników chcących brać udział w testach portu (potrzebnych jest 10000 ochotników). Możliwe były tylko dwa terminy testów.

W związku z inwestycją przesiedlono ponad 300 mieszkańców miejscowości Diepensee i Selchow.

W pobliżu portu lotniczego powstaje BBI Business Park Berlin.

Połowa pasażerów dotrze koleją

Do terminala przewidziano dojazd podziemną linią kolejową o długości ponad 3 km i stację kolejową o trzech peronach i sześciu torach, dostępnych zarówno dla szybkiej kolei miejskiej S-Bahn, jak i pociągów InterCity. Zakłada się, że przynajmniej połowa pasażerów dotrze do portu lotniczego koleją.

Berlin Brandenburg International będzie głównym portem lotniczym dla mieszkańców zachodniej Polski - oznajmił rzecznik Berlińskich Portów Lotniczych Eberhard Elie. Według jego opinii, już teraz pasażerowie z Polski stanowią ok. 10 procent wszystkich korzystających z berlińskich lotnisk. Udział Polaków w wylotach z Niemiec, zdaniem Eberharda Elie, będzie się w przyszłości zwiększać. Już dziś widoczny jest znaczny odsetek mieszkańców Szczecina, Poznania i Wrocławia, którzy chętniej korzystają z berlińskich lotnisk Tegel, Schönefeld i Tempelhof, niż z warszawskiego Okęcia. Niemcy cieszą się szczególną popularnością wśród Polaków latających do Anglii czy Irlandii. Po powstaniu BBI nasi obywatele będą mogli wybierać też trasy do krajów Azji. Już dziś mówi się o Bangkoku czy być może Chinach i Korei Południowej. Czy wrocławskie lotnisko powinno się bać BBI?Eberhard Elie zapewnia, iż lokalne porty lotnicze nic nie stracą i nowe niemieckie lotnisko nie będzie dla nich konkurencją. Mówi nawet o możliwości współpracy, a nawet uzyskaniu dodatkowego dochodu. Polskie porty lotnicze we Wrocławiu, Poznaniu czy w Szczecinie oferowałyby loty na berlińskie lotnisko. Przede wszystkim dla tych, którzy chcieliby lecieć z BBI dalej. Ale nawet rzecznik BBI przyznał, iż coraz więcej Polaków będzie chętniej latało na urlopy, czy podróżowało do Ameryki i Azji z Berlina niż z Warszawy. Powstanie BBI jest szansą na polepszenie współpracy polsko-niemieckiej – uważa attache Daniel Lissner. Pociągiem czy samochodem trasę z Wrocławia do Berlina pokonuje się dziś w ciągu 5-6 godzin. To ma się już niedługo zmienić. Na BBI będzie można się dostać wprost z pociągu, gdyż dworzec kolejowy będzie umiejscowiony w centrum budowanego portu lotniczego. Jak przyznają przedstawiciele Berlin Brandenburg International trwają rozmowy z kierownictwem niemieckich kolei, aby czas podróży ze stolicy Dolnego Śląska na lotnisko skrócić do 3 godzin. Jeżeli porównamy ile trwa podróż PKP z Wrocławia do Warszawy, a później dodamy koszty przejazdu i czas, który stracimy jadąc na Okęcie, to wniosek nasuwa się sam. Autostrada w kierunku Niemiec jest w budowie, ale do 31 października 2011 roku, czyli do daty oddania do użytku portu BBI – będzie w całkiem niezłym stanie nawet po stronie polskiej. W Niemczech już teraz budowane są łączniki i zjazdy umożliwiające łatwy i wygodny dojazd na BBI od strony Polski. Pytanie zatem, ilu będzie chętnych, aby skorzystać z ewentualnej usługi wrocławskiego lotniska proponującego dolot do Berlina? Raczej niewielu - jeśli spojrzymy na dzisiejsze koszty przelotów i wzrastające ceny paliwa.

 

No i pytania do naszych decydentów. Czy będą jedynie zbijać polityczny kapitał na protestach, kiedy to berlińskie lotnisko będzie czerpało zyski z polskich pasażerów? (...)

 

wg http://www.portlotniczy.zielonogorska.pl/2011/11/z-czasopisma-stosunki-o-nowym-porcie.html

Jednocześnie Port Lotniczy Zielona Góra leżący między Poznaniem a Berlinem jest to port o najgorszych wynikach w skali kraju, i utrzymywany jest prawie jedynie z dotacji na połączenia pasażerskie.

Źródło: Liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu regularnym i czarterowym w latach 2010–2012 (pol.). Urząd Lotnictwa Cywilnego, styczeń 2013. [dostęp 4 May 2013].

Miasto

Województwo

Nazwa toponomiczna

(Gmina —Dzielnica)

ICAO

IATA

Nazwa portu lotniczego

Liczba pasażerów

(2012)[2]

Oficjalna strona internetowa

Warszawa

mazowieckie

Okęcie

(Warszawa —Włochy)

EPWA

WAW

Lotnisko Chopina w Warszawie

9567063

www.lotnisko-chopina.pl

Kraków

małopolskie

Balice

(Zabierzów)

EPKK

KRK

Kraków Airport im. Jana Pawła II

3408954

www.krakowairport.pl

Gdańsk

pomorskie

Rębiechowo

(Gdańsk —Matarnia)

EPGD

GDN

Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

2861774

www.airport.gdansk.pl

Katowice

śląskie

Pyrzowice

(Ożarowice)

EPKT

KTW

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach

(Katowice Airport)

2518409

www.katowice-airport.com

Wrocław

dolnośląskie

Strachowice

(Wrocław)

EPWR

WRO

Port lotniczy Wrocław-Strachowice im. Mikołaja Kopernika

1942000

www.airport.wroclaw.pl

Poznań

wielkopolskie

Ławica

(Poznań —Grunwald)

EPPO

POZ

Port lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego

1560334

www.airport-poznan.com.pl

Warszawa

mazowieckie

Modlin

(Nowy Dwór Mazowiecki)

EPMO

WMI

Port lotniczy Warszawa-Modlin

otwarty w lipcu 2012

857481

www.modlinairport.pl

Rzeszów

podkarpackie

Jasionka

(Trzebownisko)

EPRZ

RZE

Port lotniczy Rzeszów-Jasionka

562934

www.rzeszowairport.pl

Łódź

łódzkie

Lublinek

(Łódź)

EPLL

LCJ

Port lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta

463459

www.airport.lodz.pl

Szczecin

zachodniopomorskie

Goleniów

(Goleniów)

EPSC

SZZ

Port lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ "Solidarność"

347063

www.airport.com.pl

Bydgoszcz

kujawsko-pomorskie

Szwederowo

(Bydgoszcz)

EPBY

BZG

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego Bydgoszcz

328099

www.plb.pl

Zielona Góra

lubuskie

Babimost

(Babimost)

EPZG

IEG

Port lotniczy Zielona Góra-Babimost

12290

www.lotnisko.lubuskie.pl

Lublin

lubelskie

Świdnik

(Świdnik)

EPLB

LUZ

Port lotniczy Lublin

5697

www.airport.lublin.pl

Gdynia

pomorskie

Kosakowo

(Kosakowo)

EPOK

QYD

Port lotniczy Gdynia-Kosakowo

(planowany/w budowie)

w budowie bezterminowo

www.airport.gdynia.pl

Radom

mazowieckie

Sadków

(Radom)




-- 
-------
Merkuriusz Polski 


czw., 29 paź 2020, 00:05
do
Urząd Miasta i Gminy Babimost

Szanowni Państwo, 
W UM mam pytanie odnośnie komunikacji miejskiej. Czy kursuje, bo chyba kursowała, komunikacja miejska i/ lub podmiejska między dworcem kolejowym, Nowym Kramskiem, Lotniskiem, Babimostem, wsiami Podmokle Małe i Wielkie? Czy kursują autobusy podmiejskie do Wojnowa i Starego Kramska albo Kolesina? Kiedy ostatni raz zlecano analizę systemu komunikacji podmiejskiej wyspecjalizowanemu doradcy? Jeśli tak to komu? Co wykonano? Kto układa rozkłady? Ile linii kursuje lub ma kursować? Czy ulicami Lotniczą, Gagarina, Wojska Polskiego, 1 Maja- kursują jakieś linie komunikacji miejskiej? Gdzie znajduje się centrum przesiadkowe i jak wygląda lub będzie wyglądać system połączeń przesiadkowych w kom. miejskiej? Czy gmina coś planuje przy dworcu PKP? Jak ma wyglądać połączenie autobusowe dworzec lotniczy- dworzec kolejowy?
Pozdrawiam 
Adam Fularz



Od: Adam Fularz <adam.fularz na s. wieczorna.pl>

Temat: pytania prasowe lotnictwo
Do: babimost na s. babimost.pl


Proszę o przekazanie poniższego dokumentu dla radnych miejskich



Proszę o odpowiedzi na te pytania jeśli to nie stanowi problemu:
- jakie jest stanowisko UM Babimost w sprawie braku dostosowania portu lotniczego Ziel. Góra do obsługi tanich linii? Pojawił się jakiś nowy namiot.  Czy to rozwiązanie problemu? 
- czy władze miasta podzielają stanowisko PPL że dostosowanie poczekalni portu do ilości pasażerów odprawianych do samolotów tanich linii nie jest uzasadnione? 





Data: 5 lutego 2016 10:30




Agencja prasowa

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *

Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.
February 5th, 2016

Port lotniczy Zielona Góra- Babimost nie zostanie dostosowany do obsługi tanich linii lotniczych

Jak wyjaśnia rzecznik PPL, pan Przemysław Przybylski, dostosowanie portu lotniczego Zielona Góra- Babimost do obsługi tanich linii lotniczych nie znajduje uzasadnienia gospodarczego i nie nastąpi. Port lotniczy Zielona Góra- Babimost nie będzie więc obsługiwał tanich linii lotniczych. Obecna poczekalnia jest zbyt mała by pomieścić pasażerów w przypadku obsługi przez ten port lotniczy tanich linii, mieści tylko 60 pasażerów, ok. 3-4 razy zbyt mało. 

Port obsługiwał linie czarterowe podczas remontu pasa startowego w Poznaniu- Ławicy dzięki wykorzystaniu tymczasowego namiotu. Jednakże całoroczna obsługa tanich linii lotniczych wymaga inwestycji w powiększenie poczekalni dla pasażerów, co nie nastąpi. Jak informują władze samorządowe, nie nastąpi także inwestycja w przedłużenie bocznicy do portu lotniczego pod terminal pasażerski, a sama linia kolejowa do portu może zostać wkrótce zlikwidowana, jako że znajduje się w rękach komornika sądowego oraz spółki IG Polska. W Olsztynie ostatnio otwarto port dla tanich linii lotniczych wraz z połączeniem kolejowym do Olsztyna. Port w Olsztynie wizytowały już linie lotnicze Ryanair. Uruchomiono także loty międzynarodowe. (.. )



Wywiad z rzecznikiem prasowym PPL

Jak ten port ma obsłużyć tanie linie, skoro na poczekalni dla pasażerów mieści się ich jedynie 60? Poczekalnia ma tylko 60 miejsc siedzących. Podobno planowano przebudowę terminalu nr 1, który jest własnością PPL. Kiedy to nastąpi? 

(...) Na atrakcyjność Portu Lotniczego dla przewoźników w głównej mierze ma wpływ potencjał (gospodarczy, turystyczny) regionu a nie infrastruktura jaką dysponuje lotnisko. Obecny poziom ruchu lotniczego obsługiwanego w Babimoście nie daje podstaw do podjęcia inicjatyw mających na celu jego rozbudowę. Działania takie mogłyby zostać uznane jako nieuzasadnione i niegospodarne. Istniejąca infrastruktura jest wystarczająca do obsługi ruchu istniejącego w Babimoście na obecnym poziomie.(...)
Przemysław Przybylski
Rzecznik Prasowy 
Lotniska Chopina w Warszawie 

Stan aktualny

Krótka historia, która pokazuje jak się można pozbyć miliarda złotych. Przygraniczny region w Polsce. 600- 800 tysięcy pasażerów z regionu nie korzysta z miejscowego portu lotniczego, ale przejeżdża przez granicę, by dotrzeć do portów lotniczych po niemieckiej stronie granicy. 

Jadę do miejscowego portu lotniczego. W sumie 3 terminale: 2 pasażerskie, 1 terminal cargo. Nawet imponujący widok ciągu sporych budynków z oddali. W terminalu cargo jakiś skład niepotrzebnego chwilowo wyposażenia. Terminal pasażerski numer 1: typowi pasażerowie zwykłego samolotu tanich linii się po prostu nie pomieszczą, poczekalnia liczy zaledwie 60 miejsc siedzących (zbudowano go ok. 40 lat temu i nigdy nie dostosowano do potrzeb rynku). Gdy podczas remontu sąsiedniego lotniska przeniesiono tu część połączeń, pasażerowie musieli być odprawiani z namiotu. Terminal 2  dopiero co powstał i służy pasażerom przylatującym. Wydrwiono go w ogólnopolskiej prasie, pisząc że jest to terminal dla pasażerów których nie ma.

Polska gospodarka jest chyba mocno zepsuta. Port lotniczy jest w całości państwowy, nikomu- poza chyba mną, nie zależy aby ten port lotniczy naprawiono. O sprawie z namiotem opowiedział mi lokalny poseł, wypominając to, jak nikomu nie zależy na ożywieniu tej powstałej przed ponad półwieczem budowli. Port okazuje się mieć całą masę drobnych braków i niedociągnięc, tanie linie nie są nim w ogóle zainteresowane, a tradycyjne linie lotnicze nie chcą z niego korzystać bez ogromnych wielomilionowych dopłat. 

Chcę obejrzeć "mityczne" połączenie kolejowe do portu lotniczego- jego naprawę planowano już dekadę temu. Tymczasem takie połączenia kolejowe potrafią ożywić zapomniane porty lotnicze- jak w Szymanach koło Szczytna na Mazurach. Jak podaje PKP PLK, czas przejazdu z Babimostu do Gorzowa wyniósłby 1 godzinę 11 minut, a wraz z przedłużeniem istniejącej bocznicy pod terminal pasażerski- 1 godzinę 15 minut. Obecnie bocznica jest wystawiona przez komornika sądowego na sprzedaż, torowisko do portu lotniczego może zostać wkrótce zlikwidowane.

"Jaki byłby czas przejazdu autobusu szynowego na trasie Babimost- Gorzów Wielkopolski z postojami tylko w Zbąszynku, Międzyrzeczu, Skwierzynie? Obecnie jest to 1 godz., 25 minut dla składu zatrzymującego się na wszystkich przystankach. Chcę opisać szanse na połączenie kolejowe do portu lotniczego w Zielonej Górze- Babimoście, dziś oglądałem zarośniętą drzewami bocznicę do portu lotniczego. Potrzebuję więc ustalić możliwie szybki czas przejazdu z Babimostu do Gorzowa autobusem szynowym."

Odpowiedź:

"po przeprowadzonej analizie rozkładu jazdy, dla założeń podanych poniżej (postoje po 1 minucie w st. Zbąszynek, Międzyrzecz, Skwierzyna) czas jazdy wynosi około 1h11minut. Do analizy użyto autobusu szynowego SA139, który obecnie kursuje na tym odcinku linii.

 

Karol Jakubowski

Zespół prasowy

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A."


Tory do tego portu lotniczego są o dziwo nierozkradzione, ale zarośnięte, tuż na początku wyrasta na torach całkiem spore drzewo. Im dalej, tym na torach drzew więcej. Zaczyna się teren lotniska, przechodzę przez wielką dziurę w płocie z drutu kolczastego. Wielkie opuszczone magazyny, puste kilka hal, wreszcie docieram na małą stacyjkę. Asfaltowy peron o kilkunastometrowej długości, w sam raz na szynobus, dalej przechodzi w rampę. Oglądam jeszcze inne rozwidlenie torów w stronę terminalu pasażerskiego. Gdzieś tu rozebrano linię kolejową w kierunku terminalu, ale nie mam czasu badać, wracam. 

Sprawdzam zdjęcia lotnicze portu. Opuszczony hangar w którym proponowałem aby zrobić bazę serwisową dla jedynego samolotu przewożnika pasażerskiego (bazuje tutej jedna linia lotnicza). Masa opuszczonych budynków, ogromne niewykorzystane tereny wokół lotniska. Ktoś produkuje tutaj palety (mijam się z ciężarówką wywożącą ładunek palet), i to w zasadzie wszystko, co się gospodarczo dzieje wokół tego ogromnego portu lotniczego, mogącego zaparkować jednocześnie 12 boeingów. 

Wszelkie plany ożywienia tego portu lotniczego się nie powiodły. Czemu? W mojej opinii zawiodły media. W Polsce nie ma kompetentnych mediów które mogłyby profesjonalnie opisać port lotniczy, i wskazać jak go naprawić. Zamiast tego media kpiły z pracowników portu obługujących po jednym samolocie dziennie na zmianie, pokazywały lokalnych polityków- przerażonych i wymownie przełykających ślinę na samo pytanie o tutejszy port lotniczy, jak gdyby dziennikarze mieli ich zaraz zarżnąć. 

Przygraniczny region nie posiada kadr mogących profesjonalnie zarządzać portem lotniczym. Port lotniczy jest państwowy, ale władze w Warszawie wymyśliły że to lokalni politycy mają zadbać o promocję portu wśród przewoźników. Na listy z miejscowego urzędu przewoźnicy nie odpisują, na branżowych portalach (np. pasazer.com) swego czasu natrząsano się gdy lokalna marszałek województwa próbowała wynegocjować międzylądowanie już upadłych linii OLT w tym porcie- śmiano się że zamiast z przewoźnikiem, podjęła negocjacje z innym portem lotniczym. Były pilot, uznawany za najbardziej kompetentnego polityka w temacie  tutejszego portu lotniczego, też nie wskórał wiele. Port ożył jedynie na chwię, podczas remontu sąsiedniego portu przeniesiono tutaj loty czarterowe na Majorkę czy Teneryfę. I to by było na tyle. 

Skomplikowane branże gospodarki wymagają specjalistycznych kadr, których w Polsce, poza wielkimi metropoliami nie ma. Lokalny poseł proponował by ożywić port podkupując pracowników z innych portów lotniczych. Ale to tylko propozycje, a tutejszy port lotniczy działa jak działał- na ogromnych, corocznie kilkunastomiliowych dotacjach. Po raz pierwszy zawitał na łamy prasy 55 lat temu, przyjmując samego Jurija Gagarina. Gdy próbowałem zsumować wydatki na ten port i na dotowanie połączeń lotniczych od jego powstania, wyszła mi kwota bliska miliarda złotych...

Z taką gospodarką nie dogonimy Niemiec, nie prześcigniemy sąsiedniego kraju. Tutejsi mieszkańcy w setkach tysięcy wybrali porty po zachodniej stronie Odry i Nysy. 

Adam Fularz

Fotografia wg skyscrapercity

P.S. Elżbieta Kisil z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa odmówiła telefonicznie udzielenia odpowiedzi na pytania jakie przesłałem do MIB, także pytając o ten port lotniczy, twierdząc że media w których pracuję składają w tym ministerstwie zbyt wiele pytań prasowych.

 

do UM w Babimoście,

Szanowni Państwo,
Bierność gminy w sprawie rozwoju lotniska jest trochę zagadkowa. Lotnisko ma wiele braków, jako główny brak upatruję brak dojazdu tr. zbiorowym z innych kierunków niż Ziel. Góra. Pisałem kiedyś o kolei na lotnisko. 
Prawdopodobne koszty to kilkanaście mln PLN. "Dla przykładu, budowa łącznicy kolejowej ze Szczecina do Portu Lotniczego Szczecin Goleniów, o długości ok. 4 km kosztowała przeszło 16 mln zł netto. W ramach budowy tej łącznicy pobudowano też nowy peron oraz nowe przejście prowadzące bezpośrednio do terminalu lotniska. Zadanie było wykonywane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego."- informowało redakcję PKP PLK. 

Pozdrawiam i załączam różne listy w tej sprawie.
Adam Fularz
Redakcja elubuska.pl

 Sz. Pan

Adam Fularz

Wieczorna.pl

 

Kilka lat temu redakcja otrzymała list w sprawie z PKP PLK:


Uprzejmie informuję, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nie otrzymały dotychczas żadnego wystąpienia, ani Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, ani spółki Lotnisko Zielona Góra z propozycją rozmów dot. budowy połączenia kolejowego z lotniskiem Zielona Góra – Babimost. Jesteśmy otwarci na te rozmowy.

Aby ocenić szczegółowo koszty takiego przedsięwzięcia należy wykonać studium wykonalności, które określi m.in. opłacalność zadania i zakres robót


---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: Adam Fularz
Data: 31 maja 2016 23:04
Temat: Re: pytania prasowe- kolej na lotnisko Ziel. Góra
Do: Iwona Kusiak

Szanowna Pani

Iwona Kusiak

Dyrektor

 

Gabinet Zarządu

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra

Szanowna Pani, 

Jestem ekonomistą, bardzo szanuję swoją profesję i swoją wiedzę. Czytając Pani odpowiedź, dostrzegam problem ekonomiczny znany jako vicious circle- błędne koło. 

Lotnisko ma za małe przewozy, więc nie może powstać do niego linia kolejowa, ale bez linii kolejowej przewozy pasażerów z tego lotniska niestety w mojej ocenie nie mają szans wzrosnąć. Tłumaczą  Państwo swoje stanowisko w sposób, który dla ekonomisty jest uosobieniem procesu vicious circle- błędnego koła.

Argument przytoczony przez Państwa: koszty takiego przedsięwzięcia, związane z przygotowaniem odpowiedniej infrastruktury oraz z uruchomieniem przewozów, wydają się niewspółmierne do otrzymanych korzyści. 

Mechanizm błędnego koła: bez budowy linii kolejowej dowożącej pasażerów potoki pasażerskie z portu lotniczego Babimost w mojej ocenie nie wzrosną.

Jeśli tylko z portu lotniczego zamiast średnio nastu pasażerów na lot odlatywałoby ich nieco więcej- np. kilkudziesięciu, to dzięki oszczędności na dotacjach do wykonywania połączeń cała inwestycja - nawet w budowę 2,1 km torowiska pod terminal pasażerski - ma szansę się zwrócić w rok, albo w 2 lub 3 lata. Rocznie dopłacają Państwo do lotów ok. 10 mln PLN, o ile dobrze pamiętam. W mojej ocenie, jako ekonomisty, jest to najbardziej sensowna inwestycja kolejowa w całym województwie. Nic innego nie daje tak szybkiej stopy zwrotu z inwestycji. U Państwa finansową korzyścią będzie zmniejszenie dotacji do połączenia lotniczego Babimost- Warszawa.


O mnie:

Od lat publikuje sporo na temat transportu, w chwili obecnej jesteśmy największą agencją prasową w Polsce, mając w serwisie bezpłatnym ponad 0,5 mln depesz prasowych. 

To ja jestem osobą która uparcie przekonywała różne samorządy, między innymi w Olsztynie, do odbudowy i naprawy lokalnego lotniska. Tak samo przekonywałem władze Radomia czy Gdyni. Wszędzie tam powstały lotniska. Wciąż w wielu miastach przekonuję do budowy połączeń kolejowych na lotniska (np. ostatnio w Rzeszowie - z sukcesem, i we Wrocławiu- bez sukcesu).

W Olsztynie udało mi się przekonać władze do budowy połączenia kolejowego na lotnisko juz na początku działalności tego portu. Dzięki temu lotnisko miało znacznie lepszy start. Spotkałem się na różnych konferencjach z przedstawicielami Air Rail Organisation, jest to specjalna organizacja która zajmuje sie popularyzacją połączeń kolejowych na lotniska. Uczestniczyłem w kilku specjalistycznych konferencjach i szkoleniach z tej dziedziny transportu. Jest to osobna, specjalistyczna dziedzina wiedzy. W Polsce udało mi się przekonać m.in, do budowy połączęń kolejowych na lotniska w Gdańsku czy w Krakowie. W Gdańsku na lokalnych forach internetowych do dziś zamieszczone są rozmaite bluzgi jakie zamieszczali przeciwnicy takich pomysłów. W Olsztynie także miałem trudności z przekonaniem lokalnych władz, ale wystarczyła zwykła korespondencja email. Nie rozumiem problemu w Zielonej Górze- rozmawiałem z zarządem spółki IG Polska, bocznicę kolejową do lotniska moga udostępnić i nie ma z tym problemu. Oglądałem bocznicę naocznie- jest zarośnięta drzewkami i krzakami, ale betonowe podkłady nie są zużyte, wg informacjhi firmy IG Polska infrastruktura jest w stanie dostatecznym, choć wymaga drobnych napraw- z pewnością wycięcia drzew czy uzupełnienia brakujących śrub w szynach. Przystanek pasażerki mógłby być początkowo oddalony od portu, początkowo nielicznych pasażerów te brakujące 2 km możnaby dowozić samochodem osobowym, np. tym którym pracownicy portu odwożą pasażerów na autobus do Sulechowa w locie powrotnym. Być może bocznicę do portu możnaby uruchomić niemal bezinwestycyjnie, a jej dalszą rozbudowę uzależnić od rozwoju sytuacji w porcie lotniczym. Wydaje mi się że powinni się Państwo porozumieć z firmą IG Polska. Mam gdzieś zanotowany telefon do szefa tej firmy, ale w chwili obecniej nie mogę go odnaleźć.  

 

O porcie w Olsztynie:

 

Port lotniczy w Olsztynie usytuowany jest 55 km od miasta, znacznie dalej niż w Zielonej Górze. Od jakiegoś czasu przyciąga corazto nowych przewoźników, mimo gorszych warunków ekonomicznych jak w Zielonej Górze. Sądzę że ten skromny sukces to zasługa uruchomienia kolei pasażerskiej na to lotnisko, co znacznie ułatwia transport pasażerów.

 

Dziś linie Ryanair ogłosiły loty z Londynu do Olsztyna. Załączam stosowany komunikat prasowy jako dziś otrzymałem i publikowałem w naszym serwisie

 

Pozdrawiam,

 

RYANAIR OGŁASZA NOWE POŁĄCZENIE OLSZTYN MAZURY – LONDYN STANSTED  

50.000 KLIENTÓW ROCZNIE NA 13. POLSKIM LOTNISKU 

 

Ryanair, linia lotnicza nr 1 w Polsce, dziś (31 maja) ogłosiła pierwsze połączenie z 13. już lotniska w Polsce. Loty z Portu Lotniczego Olsztyn Mazury do Londynu Stansted rozpoczną się 1 listopada 2016r. i będą realizowane trzy razy w tygodniu. Ryaniar obsłuży na olsztyńskim lotnisku 50.000 klientów rocznie. 

 

Nowa trasa z Olsztyna do Londynu jest doskonałą propozycją dla pasażerów biznesowych oraz turystów, którzy w ramach programu "Always Getting Better" już wkrótce będą mogli korzystać z jeszcze większej liczby nowych tras, nowych wnętrz kabin samolotów oraz jeszcze nizszych cen.

 

Aby uczcić ogłoszenie nowego połączenia Olsztyn Mazury – Londyn Stansted, Ryanair wprowadził do sprzedaży bilety w cenie od 89 zł na podróż w listopadzie. Bilety w promocyjnych cenach dostępne są na www.ryanair.com do czwartku 2 czerwca do północy. 

 

Ryanair poinformował również o wcześniejszym przeniesieniu lotów krajowych z Gdańska oraz Wrocławia do Warszawy na lotnisko Chopina. Operacje do/z lotniska Chopina rozpoczną się 4 października.

 

W Porcie Lotniczym Olsztyn Mazury, Juliusz Komorek – Członek Zarządu ds. Regulacyjnych i Prawnych powiedział:  

 

"Ryaniar z przyjemnością wprowadza nowe połączenie z 13 lotniska w Polsce. Cieszymy się z nowej trasy z Olsztyna Mazury do Londynu, loty rozpoczną się 1 listopada. Na olsztyńskim lotnisku Ryanair obsłuży 50.000 klientów rocznie. 

 

Aby uczcić nowe połączenie wprowadzamy do sprzedaży bilety w cenie od 89 zł na podróż z w listopadzie 2016 r. Bilety w promocyjnych cenach dostępne są tylko do czwartku 2 czerwca. Aby  zdążyć najlepiej wejść na stronę www.ryanair.com już dziś."

 

Leszek Krawczyk, Prezes Portu Lotniczego Olsztyn Mazury powiedział:

 

Istotą misji jakiej się podjęliśmy jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom pasażerów, właściwy dobór siatki połączeń to oczywiście cel nadrzędny i podstawowe wyzwanie. Na proces jej powstania wpływ ma wiele czynników, a najważniejszym z nich jest wiedza jaką czerpiemy z wyników przeprowadzonych badań. Efekty  i zasadność wyciągniętych wniosków będziecie Państwo mogli ocenić już niebawem."                                 
                                                      

NOWA TRASA Z PORTU LOTNICZEGO OLSZTYN MAZURY

 

Trasa

Częstotliwość

Początek operacji

Cena

Londyn Stansted

3 x tygodniowo

1 listopada

89 zł

 

 


serdecznie pozdrawiam,
Dominik Markowski
____________________

 

 

 

W dniu 30 maja 2016 15:57 użytkownik Iwona Kusiak  napisał:

Szanowny Panie,

 

Uprzejmie informuję, iż możemy udostępnić miejsca na wystawę pod potrzeby jakiegokolwiek podmiotu, jeśli nie jest on zainteresowany złożeniem nam swojej oferty.

Województwo Lubuskie jako organizator publicznego transportu zbiorowego realizuje swoje zadania w tym zakresie na podstawie Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego na sieci komunikacyjnej w wojewódzkich przewozach pasażerskich przyjętego przez Sejmik Województwa. W dokumencie tym nie ma zapisów dotyczących planów uruchomienia połączeń kolejowych do lotniska Zielona Góra - Babimost.

Należy zauważyć, że koszty takiego przedsięwzięcia, związane z przygotowaniem odpowiedniej infrastruktury oraz z uruchomieniem przewozów, wydają się niewspółmierne do otrzymanych korzyści. W przypadku wykorzystania istniejącej bocznicy kolejowej wychodzącej ze stacji Babimost niezbędne stają się następujące działania: zakup bocznicy (ok. 2,2 km), która w chwili obecnej jest własnością firmy IG Polska Sp. z o.o. oraz jej modernizacja, budowa nowego odcinka linii do terminala pasażerskiego o długości około 2,1 km a także wykonanie peronu.

By kolej na lotnisko spełniła swoje zadanie niezbędna jest większa liczba lotów oraz gęsta siatka połączeń kolejowych tak, by czas oczekiwania podróżnego po wyjściu z terminala nie przekraczał kilkunastu minut.

 

W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt z Dyrektorem Departamentu Infrastruktury i Komunikacji p. Zdzisławem Smołą lub z Rzecznikiem Prasowym Zarządu p. Michałem Iwanowskim.

 

z poważaniem,

 

Iwona Kusiak

Dyrektor

 

Gabinet Zarządu(..)

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl(..)

 


Od: "Adam Fularz" 
Do: "Iwona Kusiak" 
Wysłane: poniedziałek, 23 maj 2016 12:41:11


Temat: Fwd: pytania prasowe- kolej na lotnisko Ziel. Góra

 

 

---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: Adam Fularz 
Data: 19 maja 2016 15:50
Temat: Fwd: pytania prasowe- kolej na lotnisko Ziel. Góra
Do: Iwona Kusiak 

Przekazuję odpowiedź przewoźnika kolejowego.

Czy przesłać opis wystawy?

Pozdrawiam

 

---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: Michał Stilger 
Data: 19 maja 2016 15:46
Temat: Re: pytania prasowe- kolej na lotnisko Ziel. Góra
Do: Adam Fularz 

 

Panie Adamie,  

Przewozy Regionalne obsługują połączenia zamówione przez samorządy województw. Liczba pociągów i sieć połączeń wynika z umów PSC zawieranych między naszą spółką a urzędami marszałkowskimi. W przypadku tego konkretnego połączenia rolę organizatora pełniłby Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. 

 

Pozdrawiam,


Michał Stilger
Przewozy Regionalne

Biuro Zarządu

Wydział ds. Komunikacji i Public Relations
tel. 783 824 574

 

W dniu 19 maja 2016 15:22 użytkownik Adam Fularz napisał:

Pytanie- czy PR są zainteresowane obsługą połączenia Zielona Góra- Babimost- Port lotniczy Zielona Góra- Zbąszynek- Gorzów? Planowana jest naprawa linii kolejowej na lotnisko, z tym że linia nie znajduje się na żadnych planach i jest z nią pewien problem prawny.

Pozdrawiam

---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: Iwona Kusiak
Data: 19 maja 2016 15:13
Temat: Pytanie o możliwość zoragnizowania wystawy w UMWL

Szanowny Panie!

 

W nawiązaniu do prośby skierowanej do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w sprawie możliwości zorganizowania wystawy w holu urzędu dotyczącej propozycji połączenia kolejowego do Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost, uprzejmie informuję, że wymagałoby to przeprowadzenia uprzednio uzgodnień co do możliwości uruchomienia takiego połączenia.

Takie uzgodnienia powinien przeprowadzić podmiot zainteresowany uruchomieniem ww. połączenia z Departamentem Infrastruktury i Komunikacji UMWL.

 

z poważaniem,

 

Iwona Kusiak

Dyrektor(..)



do UM w Babimoście

Szanowni Państwo
Czy UM Babimost kontaktował się z obecnym zarządcą bocznicy na lotnisko? Czy gminie nie zależy na rozwoju portu lotniczego? Zdaje się że w korespondencji- jej autor twierdzi że nie ma w tym interesu prawnego aby się kontaktować z obecnym zarządcą linii na lotnisko? 

Czy gmina zna plany właściciela tej działki odnośnie bocznicy? Czy gmina zamierza się skontaktować z tym podmiotem (skoro jego nazwy nie chce przekazać) aby ustalić jego plany i zamierzenia odnośnie tej infrastruktury. 

Pozdrawiam,
Adam Fularz

Załączniki: Wybrana korespondencja w sprawie:

---------- Forwarded message ---------
Od: Adam Fularz <adam.fularz na s. wieczorna.pl>
Date: czw., 1 wrz 2016 o 15:13
Subject: Re: Pytania samorządu o reaktywację kolei na lotnisko Ziel. Góra
To: Michał Iwanowski <m.iwanowski na s. lubuskie.pl>


Przesyłam to co napisało PKP PLK w odpowiedzi na Pana majl:


Sz. Pan

Adam Fularz

Wieczorna.pl

 

Uprzejmie informuję, że bocznica na stacji Babimost nigdy nie należała do PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Jest to bocznica, która nie jest linią kolejową. W związku z tym Polskie Linie Kolejowe S.A. nie mają żadnych podstaw aby decydować o przeznaczeniu bocznicy, czy jej reaktywacji lub wycięciu drzew.

Przy tej bocznicy nigdy nie było przystanku kolejowego. Znajduje się przy niej rampa, która jest przeznaczona do przeładunku towarów i nie spełnia parametrów kolejowego peronu.

Właścicielem bocznicy jest firma IG Polska.

 

Zbigniew Wolny

Zespół Prasowy

Wydział Komunikacji i Promocji w Regionach

Biuro Komunikacji i Promocji


---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: Michał Iwanowski
Data: 21 lipca 2016 12:04
Temat: Fwd: pytania prasowe- kolej na lotnisko Ziel. Góra
Do: Adam Fularz 

 

Witam Panie Adamie,

w nawiązaniu do Pana wiadomości dot. bocznicy kolejowej w Babimoście, przesłanych pocztą elektroniczną do pani Iwony Kusiak i pana Macieja Króla, spieszę poinformować, że samorząd woj. lubuskiego nie jest i nigdy nie był właścicielem wspomnianej bocznicy. Jej właścicielem była firma IG Polska, a z naszych informacji wynika, że obecnie teren bocznicy jest w dyspozycji komornika sądowego. Przede wszystkim jednak decyzję o możliwości reaktywacji bocznicy musiałyby podjąć PKP Polskie Linie Kolejowe. Z powyższych względów nie mamy możliwości ani kompetencji, by ustosunkować się do przesłanych przez Pana pomysłów i wypowiedzi.

Przy okazji dodam, że w pełni podzielamy treść Pana wypowiedzi zawartej w Rzeczpospolitej na temat lokalnych peryferyjnych lotnisk. Taki sam pogląd prezentujemy od dawna, również w korespondencji kierowanej do Pana.

 

Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

 


-------- Oryginalna wiadomość --------
Od: Adam Fularz 
Data: 21.07.2016 9:08 (GMT+01:00) 
Do: Iwona Kusiak 

Temat: Fwd: pytania prasowe- kolej na lotnisko Ziel. Góra

Szanowna Pani Kusiak,

Jestem ekonomistą, sporo publikuję o transporcie, we wczorajszej "Rzeczpospolitej" na stronie B4 znajdzie Pani mój tekst o lotniskach.

 

Pisałem do Pani w sprawie linii kolejowej na lotnisko w Babimoście. Nie trzeba kupowaqć tej bocznicy- rozmawiałem z prezesem IG Polska telefonicznie- i bocznicę można wykorzystać za opłatą. 

 

Być może bocznicę można uruchomić bez jej przedłużenia- podróżni przejdą ten dystans pieszo, to jakieś 1500, może 1000 metrów, ale dokładnie tego nie mierzyłem. 

 

Na końcu bocznicy znajduje się jakaś rampa, być może nie trzeba budować peronu i można wykorzystać to co jest. 

 

Mam wrażenie że aby uruchomić kolej na lotnisko, należy wyciąć drzewa i krzaki na bocznicy do lotniska i wymienić kilka- kilkanaście podkładów, bo reszta podkładów jest betonowa. Oglądałem linię do lotniska osobiście. Jak Państwo sobie życzą, możemy zorganizować wizję lokalną w terenie. 

 

Mam wrażenie że bocznicę możnaby uruchomić tak jak jest, bez większych inwestycji. 

 

Proszę o odpowiedź- z chęcią ją roześlę do lokalnych redakcji oraz opublikuję.

Pozdrawiam,

Adam Fularz



---------- Forwarded message ---------
From: Telewizja Opera <telewizjaopera na serw. gmail.com>
Date: Thu, Feb 18, 2021 at 9:39 AM
Subject: d/w: Wezwanie do podjęcia natychmiastowych działań celem obrony przed wrogim przejęciem rynku lotniczego w Polsce Zachodniej. Propozycja Planu Ratunkowego.
To: <babimost na serw. babimost.pl>


do wiadomosci Radnych Gminy Babimost


Date: Thu, Feb 18, 2021 at 9:37 AM
Subject: Wezwanie do podjęcia natychmiastowych działań celem obrony przed wrogim przejęciem rynku lotniczego w Polsce Zachodniej. Propozycja Planu Ratunkowego.
To: <sejmik lubuskie.pl>


do Radnych Sejmiku Województwa Lubuskiego 

do zarządu PPL

w sprawie:  Propozycja rozwoju lotniska w zarządzie PPL

Szanowni Państwo Członkowie Zarządu PPL 

Wezwanie do podjęcia natychmiastowych działań celem obrony przed wrogim przejęciem rynku lotniczego w Polsce Zachodniej


Redakcja wzywa Radnych Sejmiku zarząd PPL do podęcia natychmiastowych działań w celu obrony tutejszego rynku lotniczego przed wrogim przejęciem.


1. W Berlinie otwarto 31 października 2020 nowe wielkie lotnisko transkotynentalne, zaś dawny port SXF stał się tylko jednym z pirsów, części nowego kompleksu, świetnie połączonego z siecią transportu zbiorowego, czego nie można powiedzieć w żaden sposób o lotniskach po polskiej stronie granicy. 

2. Natychmiast spadły przewozy podróżnych drogą lotniczą z obiektu w Nowym Kramsku przy ul. Szkolnej 23 gdzie w czynie społecznym wybudowano budynek obsługi pasażerów miejscowego lotniska ok. 64 lata temu. 

3. Rząd zaproponował że utrzyma/ obroni rynek lotniczy poprzez 
3a) nowy lotniczy centralny port pod Warszawą, 
3b) dowóz pasażerów drogą lądową tamże.

4. Już obecnie można naocznie stwierdzić, że oferowany system przesiadek w okolicy Warszawy jest niesprawny: lokalna ludność masowo wybrała nowootwarte lotnisko BER nawet gdy z obiektu terminalu odlotów w Nowym Kramsku oferowano w niskich cenach dolot dwa razy dziennie na przesiadkę na inne samoloty w Warszawa- Okęcie.

5. Jako ekonomista obawiam się że już obecnie doszło do utraty rynku na rzecz nowego lotniska BER, a model zaproponowany przez Rząd jurysdykcji Rzeczpospolita Polska w celu obrony tutejszego rynku lotniczego przed wrogim przejęciem jest niesprawny, obarczony błędem logicznym. Podróżny lecący np. z obiektu w Nowym Kramsku gdziekolwiek na głównych kierunkach podróży z regionu (poza Warszawą), znacznie nakładaliby czasu poprzez przesiadkę w piaście czy hubie centralnym ulokowanym w planowanej przez rząd lokalizacji pod Warszawą.

6. Wnoszę o tymczasową aktualizację planu obrony rynku lotniczego celem obrony majątku ludności województwa lubuskiego przed dalszą deprecjacją. Otóż- tutejszy port lotniczy zbudowany w czynie społecznym, pochłonął już ponad miliard złotych. Rządowa polityka prowadzenia czy planowania ruchu lotniczego w mojej ocenie powoduje iż dalej traci on na wartości, ba, może stracić jeszcze bardziej.

7. Proponuję obronę rynku przewozów transatlantyckich (do USA etc.) z zachodniej Polski. W Polsce zachodniej brakuje lotniska mogącego przyjmować bezpiecznie takie loty. Obecnie wg założeń rządu ma się to odbywać z przesiadką w Warszawie lub nowym lotnisku centralnym jakie Rząd zamierza zbudować pod Warszawą. Oznacza to iż podróżni musieliby nadłożyć czasu podróży, co zwłaszcza podróżnym z całego regionu wokół lotniska Nowe Kramsko wydaje się kompletnie i całkowicie bezsensowne (odległość do portu przesiadkowego wydaje się tutejszej ludności bardzo znaczna, obawiają się oni dodatkowych kosztów, znają je z oferty cenowej codziennych dolotów do Warszawy). Zmiana planu polegałaby na dostosowaniu jednego z lotnisk przygranicznych do obsługi lotów transatlantyckich. 

8. Redakcja sugeruje by tymczasowo odtworzono ofertę lotów do Newark w USA z terenu Wielkopolski i woj. lubuskiego, celem obrony rynku przed wrogim przejęciem. Śródmiejsko ulokowany port lotniczy Poznań- Ławica nie nadaje się raczej do przedłużenia drogi startowej, redakcja proponuje aby inwestycję tą zrealizowano tymczasowo jako próbę obrony rynku przed przejęciem- poprzez rozbudowę pasa startowego lotniska Nowe Kramsko. Na lotnisku Nowe Kramsko w przeszłości obsługiwano skąpą ofertę wojskowych lotów transatlantyckich pod potrzeby żołnierzy i misji NATO stacjonujących w pobliskim Żaganiu.

9. Lotnisko w Nowym Kramsku na ulicy Szkolnej nr 23 powinno mieć:
-przedłużony pas startowy. Jeśli po polskiej stronie lotniczy ruch transatlantycki ma przeżyć na konkurencyjnym rynku czyli w otoczeniu Berlina, w mojej ocenie bezwzględnie powinno mieć pas startowy długości np. 3200 metrów by konkurować cenowo o loty cargo i loty transkontynentalne pasażerskie. Jak wnioskuję z lektury dokumentów, jest to technicznie możliwe.

"Jak wykazała analiza zapotrzebowania na długość drogi startowej w celu jej dostosowania do operacji cargo prowadzonych statkami powietrznymi typu MD 11 należy zwiększyć jej długość o 700 metrów. Warunki terenowe na przedłużeniu osi drogi startowej pozwalają na zwiększenie jej długości odpowiednio o:
- 200 metrów po stronie progu THR 24
- 500 metrów po stronie progu THR 06."

Na końcach drogi startowej można wykonać płaszczyzny do zawracania statków powietrznych kategorii D z założeniem jednakże że powinno się minimalizować koszty inwestycji i jeśli te statki kategorii D będą mogły zawrócić na istniejącej DS, to może jednak tej inwestycji realizować nie trzeba od razu. Statki te po prostu zajmowałyby DS na czas zawracania.

Zauważę że dłuższa droga startowa pozwala lotniskom na pozyskanie lotów cargo czy innych lotów pasażerskich które wymagają długich dróg startowych. Jest to nisza rynkowa, ale w mojej ocenie port lotniczy po polskiej stronie granicy mógłby wybrać tą niszę rynkową by przeżyć na rynku wokół zbudowanego już lotniska BER.

10. Propozycja zmian połączeń z Nowego Kramska na Rzeszów, Lublin przez WAW

Lotnisko w Nowym Kramsku k.Babimostu ma niezbyt atrakcyjną siatkę połączeń. Boję się o jego przyszłość. Mam propozycję niskokosztowych niemalże zmian (proponuje międzylądowania lub połączenie oferty lotów w ofertę- loty z międzylądowaniami). Nie jest to kosztowne, poza wydatkiem na wydłużenie pasa startowego. Proponuję aby samoloty z lotniska przy ul. Szkolnej w Nowym Kramsku, tj. Zielona Góra IEG latały raczej tylko do Lublina i Rzeszowa, a lotnisko w Warszawie obsługiwanoby jedynie jako międzylądowanie. Pamiętam że lot obsługiwał takie trasy z postojami na trasie, np. trasa z WAW do Puli w Chorwacji miała międzylądowania po drodze. 

Myślę że powinno się renegocjować umowę tutejszego urzędu marszałkowskiego UMWL z przewoźnikiem LOT. Urząd Miasta Ziel. G. mógłby dołożyć obiecane pieniądze a LOT mógłby może dodać np. loty do Newark w USA jako oferta międzylądowaniem na trasie z Newark w USA do Rzeszowa z międzylądowaniem w Nowym Kramsku. 

Proszę zobaczyć ofertę przewoźnika LOT w Rzeszowie:
Rzeszów [RZE] - Nowy Jork - Newark [EWR] Czas lotu: 09:40 
Rzeszów [RZE] - Monachium [MUC] Czas lotu: 01:25 

Proszę rozważyć przedłużenie pasa startowego w Nowym Kramsku koło Babimostu, i negocjacje z przewoźnikiem LOT na temat oferty międzylądowań w celu uzyskania oferty połączeń także na odcinku IEG- Rzeszów, być może to ten kierunek ma szansę na spore obłożenie. Proponuję aby dodano międzylądowanie w Nowym Kramsku/ Babimoście dla lotu z Rzeszowa do Newark w USA.:
Rzeszów [RZE] - międzylądowanie IEG- Nowy Jork - Newark [EWR] Czas lotu: 09:40 

Dodanoby też międzylądowanie na innych trasach LOT z Rzeszowa:
Rzeszów [RZE] -międzylądowanie IEG - Monachium [MUC] Czas lotu: 01:25 
Rzeszów [RZE] - Warszawa [WAW]-  IEG
Wnoszę o zmianę kierunku lotów krajowych do Warszawy na trasę Babimost IEG- Warszawa- Lublin:
Lot bezpośredni:
Zielona Góra [IEG] - Warszawa [WAW] - Lublin [LUZ] - Tel Awiw [TLV] Czas lotu:  LUZ do TLV 03:35
Zielona Góra [IEG] - Warszawa [WAW]  - Lublin [LUZ] - Warszawa [WAW] Czas lotu: LUZ- WAW 00:50 
 
11. Redakcja przedstawia Plan Ratunkowy:

- przedłużenie drogi startowej lotniska Nowe Kramsko o 200 metrów z jednej i 500 metrów z drugiej strony. Poszerzenie dróg kołowania i płaszczyzn postojowych. Cel to możliwość konkurencji z lotniskiem BER za pomocą infrastruktury długiej drogi startowej. Jest to potrzebne dla międzylądowania samolotów Rzeszów- Newark w USA, jakie proponuję. Cel: obsługa żołnierzy i rodzin żołnierzy stacjonujących w okolicy Żagania. Stworzenie oferty alternatywnych połączęń transatlantyckich z terenu Polski Zachodniej - alternatywy wobec ofert z Berlina. 
 
- wycięcie krzaków i pojedynczego drzewa na zapomnianej bocznej linii kolejowej do portu lotniczego w miasteczku Nowe Kramsko na ul. Szkolnej i tymczasowe jej przedłużenie o 2000 metrów od dawnej bazy paliw do terminali pasażerskich T1 i T2 i terminalu cargo.

- wprowadzenie spalinowego szynobusu z Poznania z postojem tylko w 1- 2 stacjach pośrednich,  uruchomienia "S-Bahn Frankfurt Oder " - czyli autobusów szynowych do pierwszego miasta po stronie niemieckiej.

- zmiana nazwy handlowej ( nie- nazwy prawnej) portu lotniczego w miasteczku Nowe Kramsko na inną.
Do wyboru mamy np.
Zielona Góra- Poznań- Wielkopolska
Zielona Góra- Berlin - Frankfurt Oder
Zielona Góra- Berlin - Ostbrandenburg
Zielona Góra- Berlin - Frankfurt Oder- Poznań
Zielona Góra- Poznań- Berlin
Zielona Góra- Poznań- Frankfurt Oder
Zielona Góra- Frankfurt Oder- Ostbrandenburg
Zielona Góra- Frankfurt Oder - Lebuser Land
Zielona Góra- Frankfurt Oder / Lebus
Zielona Góra- Ostbrandenburg- Frankfurt Oder

image 
Fot. Namiotowa poczekalnia pasażerska lotniska w Nowym Kramsku w czasie sezonu lotów czarterowych. Obecnie kupiono większy namiot. Redakcja proponuje obecnie część inwestycji w terminal, część w airside. 

Szczegóły Planu Ratunkowego
Szkoda że przygraniczne lotnisko którego terminal jest w zarządzie PPL, nie służy Niemcom za to my wszyscy od lat latamy z Niemiec. Niniejszy list piszę by to zmienić na odwrót. Interesuję się gospodarką i uważam że w zachodniej Polsce potrzebny jest port lotniczy z konkurencyjną ofertą. Mieszkając w tym regionie przygranicznym, latamy z Berlina po stronie niemieckiej.

Ostatni raz z portu lotniczego Babimost po stronie polskiej w woj. lubuskim leciałem ok. 36 lat temu. Tymczasem owe przygraniczne lotnisko ma znacznie lepsze szanse rynkowe (bliskość aglomeracji 4,5 mln mieszkańców) niż np. wiele lotnisk w Polsce Wschodniej. Dlaczego-skoro w Warszawie brak przepustowości a nowego lotniska także brak, nie zorganizować rodzaju drugiego hubu linii LOT - tym razem w okolicach Berlina?

Gdyby przygraniczne lotnisko uczynić hubem przesiadkowym Polskich Linii Lotniczych LOT i reklamować pod nazwą marketingową (bez zmiany nazwy prawnej) jako "Ziel. Góra- Berlin- Frankfurt / Oder" to można by przyciągnąć pasażerów Berlina gdzie przeładowuje się mniej więcej tyle cargo i wsiada/ wysiada niemal tylu pasażerów co w całej Polsce razem wziętej.

Lotnisko Okęcie zapchane jest już teraz. Drugi hub na lotnisku Babimost przy granicy na Odrze możnaby relatywnie szybko uruchomić -są np. plany terminalu który obecnie jest za ciasny i ma 41 lat, czy też przedłużenia drogi startowej sprzed lat 60-ciu- ale relatywnie dobrze utrzymanej. Poszerzenie dróg kołowania znacznie poprawiło by przepustowość lotniska. Powiększenie płaszczyzn postojowych można odsunąć w czasie- obecnie mieszczą one 12 boeingów czy airbusów jednocześnie gdyby naprawić i rozbudować wszystkie obecne płaszczyzny postojowe.

Czy możliwe jest takie przebudowanie istniejącej budowli portu lotniczego Babimost by w istniejącym obiekcie zorganizować trzy check'iny - obecnie są chyba dwa, oraz ze trzy czy cztery gate'y? A najlepiej kika gate'ów?

Wówczas można byłoby w wypadku awarii przejmować ruch z polskiego portu lotniczego Schoenefeld w Berlinie, zgodnie z ustaleniami ze spotkania z 2016 r. Propozycje graficzne dołączam. Przygotowałem w załączniku plik graficzny. Poniżej przekazuję opinię UMWL.

LIST Z UMWL 

Szanowny Panie,

W 2016 r. przedstawiciele UMWL i Lotniska Zielona Góra/Babimost na spotkaniu w Berlinie z Zarządem Lotnisk Berlińskich (FBB) ustalili, że lotnisko Zielona Góra w Babimoście jest rozważane jako lotnisko zapasowe dla lotnisk w Berlinie dla połączeń z Europy Środkowej, Bliskiego wschodu i Azji. 

Wdrożenie procedury i ponownych rozmów w tym zakresie możliwe będzie dopiero po otwarciu lotniska BER im. Willy Brandt'a.

W zakresie pytania dotyczącego przebudowania obecnego terminala proszę zwrócić się w tym temacie bezpośrednio do jego właściciela PP Porty Lotnicze w Warszawie. 

Pozdrawiam


Maciej K. Król

Prezes Lotnisko Zielona Góra/Babimost sp. z o.o.

i Główny Specjalista ds. Lotnictwa 

Departament Infrastruktury i Komunikacji


TECHNICZNA CZĘŚĆ PETYCJI

Przedstawiam plan w sprawie rozbudowy portu lotniczego Babimost, która z przerwami trwa ponad 60 lat i pochłonęła wraz z dotacjami na utrzymanie oferty na niedokończonym obiekcie- ponad miliard PLN. W tej chwili układ dróg kołowania jest bodaj jednym z najbardziej rozbudowanych w Polsce, ale drogi kołowania są miejscami za wąskie. Lotnisko zaś jest niedokończone- zaś infrastruktura w części której dotyczy petycja, jest zarządzana przez UMWL. Przesyłam 3 części mojej propozycji które złożyłem w Kancelarii Sejmiku WL jako petycję. 

Część 1
Wnoszę petycję o rozpoczęcie przygotowań do przystosowania lotniska do wykonywania operacji cargo i operacji pasażerskich statkami powietrznymi kodu D. Motywuję to popytem na tego typu usług w promieniu 170 km, który przekracza popyt na terenie całej Rzeczp. Polskiej razem wziętej. 

Czy - skoro tyle wydano, to może lepiej doprowadzić lotnisko do stanu w którym mogłoby słuzyc np. jako port lotniczy tanich linii dla pobliskiego Berlina?

Wymaga to prac na PPS1. 

"Dostosowanie lotniska do obsługi cargo wymaga modyfikacji płyty postojowej PPS 1 w rejonie planowanego terminala cargo. Płyta ta powinna umożliwić parkowanie dodatkowych dwóch samolotów kodu D. Jedno stanowisko do parkowania statku powietrznego powinno być przystosowane również do odladzania statków powietrznych gdyż obecne stanowisko nie jest w stanie obsłużyć tak dużego samolotu."

Wnoszę o rozpoczęcie prac projektowych nad przedłużeniem DS, co już wykonano na lotnisku w Rzeszowie i pojawiły się tam transkontynentalne loty pasażerskie do USA. Ponadto przedłużenie DS umożliwi konkurencję o loty cargo z portami lotniczymi Berlina 170 km dalej, gdzie przewozy ładunków lotniczych są wyższe niż w całej Polsce razem.

"Jak wykazała analiza zapotrzebowania na długość drogi startowej w celu jej dostosowania do operacji cargo prowadzonych statkami powietrznymi typu MD 11 należy zwiększyć jej długość o 700 metrów. Warunki terenowe na przedłużeniu osi drogi startowej pozwalają na zwiększenie jej długości odpowiednio o:
 200 metrów po stronie progu THR 24
 500 metrów po stronie progu THR 06."

Na końcach drogi startowej można wykonać płaszczyzny do zawracania statków powietrznych kategorii D z założeniem jednakże że powinno się minimalizować koszty inwestycji i jeśli te statki kategorii D będą mogły zawrócić na istniejącej DS, to może jednak tej inwestycji realizować nie trzeba od razu. Statki te po prostu zajmowałyby DS na czas zawracania.

"W związku z zainteresowaniem inwestorów zewnętrznych rozbudową bocznicy kolejowej w pobliżu płyty postojowej PPS 1, część tej płyty powinna zostać przebudowana w celu zapewnienia 2 miejsc postojowych dla samolotów kodu D zamiennie z jednym miejscem postojowym dla samolotu kodu E. W związku z brakiem możliwości odladzania ciężkich samolotów na PPS 3 miejsce postojowe powinno być równocześnie stanowiskiem odladzania statków powietrznych."

(wg Planu Generalnego na lata 2014- 2034)


Część 2
 dot. nieczynnych płyt postojowych PPS2 i PPS5 na terenie lotniska w Babimoście

W sąsiednim Berlinie osiągnięto w roku 2017 wskaźnik ok. 33 mln obsłużonych pasażerów (czyi niemal tyle ile w całej Polsce w roku 2016- 34 mln pax). Port lotniczy w przygranicznym woj. lubuskim mógłby stanowić rezerwę dla Berlina na wypadek nadzwyczajny, ale ma obecnie nieczynną część infrastruktury. Z możliwych 12 miejsc postojowych dla samolotów klasy C nieczynne są aż 4 takie potencjalne miejsca parkingowe. 

W przypadku gdyby port lotniczy miał zastąpić lotniska sąsiedniego Berlina na czas np. jakiegoś wypadku, ma on nieczynne aż 1/3 miejsc postojowych dla samolotów. 

Wnoszę petycję o rozpoczęcie przygotowań do naprawy i rozbudowy 2 lub 3 nieczynnych płyt spośród 6 płyt postoju samolotów (z których tylko cztery: PPS 3, 4 oraz PPS 1 i 6 dostępne są dla ruchu lotniczego).

Port Lotniczy Zielona Góra - Babimost posiada w sumie 6 płyt postoju samolotów, z czego cztery PPS 1, 3 i PPS 4 i 6 są użytkowane. Dalsze 2 płyty: PPS 5 i PPS 2 są zamknięte dla ruchu lotniczego.

Wydaje się że zamiast rozbudowywać PPS3/ PPS4 do łącznie 6 miejsc dla samolotów klasy C, szybciej, prościej i taniej jest dostosować pobliską PPS5 do przyjęcia jednego samolotu klasy C. Wymaga to montażu oznakowania, oświetlenia, oraz poszerzenia szerokiej na 12 metrów drogi kołowania TWY K1 (Drogi kołowania Kilo na odcinku od PPS3 do PPS5) do szerokości ok. 15-18 metrów szerokości.  Możliwe że także sama PPS5 musiałaby być nieznacznie powiększona, i wyposażona w oświetlenie.

Czy PPS 6 może zostać przygotowana do parkowania samolotu? W dokumentacji nie znalazłem informacji o wyznaczeniu miejsca postojowego na PPS6, byc może jest to spowodowane brakiem oświetlenia w tym miejscu. Czy można zainstalować tutaj oświetlenie?

Możliwe jest także uruchomienie płyty postojowej PPS 2 tworząc tutaj dwa miejsca postojowe dla samolotów klasy C. W sumie uruchomienie PPS2, PPS5, PPS6 dałoby dodatkowe 4 miejsca postojowe dla samolotów klasy C. 

Wskaźnik nośności PCN dróg kołowania TWY E i K4 wynosi 57 R/B/W/U. Możliwe jest więc doprowadzenie do płyty kołowania PPS 2 poszerzonej drogi kołowania od strony PPS1 z PCN 57 jeśli istniejąca szerokość TWY K4 zostanie zwiększona o 3-6 metrów (do 15 lub 18 metrów szerokości).   

W Planie generalnym zanotowano iż "Z powyższej tabeli Aircraft Classification Number dla samolotu Boeing B737-800 wynika, że przy obecnym PCN na drogach kołowania TWY A, E i TWY K4 umożliwia operowanie tym statkiem powietrznym przy maksymalnej masie dopuszczalnej masie startowej."- tak więc wydaje się możliwe uruchomienie dwóch nieczynnych płaszczyzn postojowych. 

Może to być konieczne w przypadku np. przekierowania ruchu lotniczego z pobliskiego Berlina lub w przypadku udostępnenia lotniska dla celów wojskowych.

Czytając o planach budowy nowych miejsc postojowych pomyślałem że warto przedstawić wielokrotnie tańsze rozwiązania - wykorzystanie istniejących PPS zamiast budowy nowych, przynajmniej na tym etapie rozwoju portu. Wnoszę o przeprowadzenie tych relatywnie niewielkich inwestycji. 

Część 3

dot. dostosowania lotniska w Babimoście do obsługi operacji lotniczych w sposób ciągły 



Wnoszę petycję o podjęcie prac na rzecz znacznego, wielokrotnego zwiększenia przepustowości operacyjnej lotniska w Babimoście w zakresie obsługi startów i lądowań statków powietrznych. 

Poprzez relatywnie niewielką inwestycję możnaby uruchomić obsługę operacji lotniczych w sposób ciągły co może być niezwykle ważne w przypadku np. problemów portów lotniczych Berlina i konieczności przejęcia znacznego ruchu z pobliskiej aglomeracji. Obecnie przejęcie większego ruchu nie jest możliwe z powodu niewystarczającej- za wąskiej o ok. 3 metry- szerokości jednej z dróg kołowania.

Możliwe jest bowiem takie nieznaczne poszerzenie ciągu równoległych do pasa startowego dróg kołowania K1, K2, K3, K4, w sposób taki że wraz z drogą kołowania E stworzą one szanse maksymalnego wykorzystania przepustowości lotniska celem prowadzenia operacji startów/ lądowań w ciągły, płynny i dużo bezpieczniejszy sposób. 

Obecny sposób w którym droga kołowania K jest nieczynna, jest wyjątkowo czasochłonny, jest mniej bezpieczny i powoduje znaczne, wręcz radykalne ograniczenie przepustowości lotniska w sensie liczby możliwych do obsłużenia w ciągu godziny operacji lotniczych. 

Niewielka inwestycja jednakże może ten problem trwale rozwiązać.

Inwestycja w nieznaczne poszerzenie ciągu równoległej drogi kołowania (o numerach K1, K2, K3, K4) jest inwestycją zastepczą w poprawę przepustowości ponieważ lotnisko nie jest wyposażone w drogę szybkiego zejścia. Pozwoli owe poszerzenie dróg kołowania na poprawę przepustowości celem pełnienia przez port lotniczy Babimost funkcji awaryjnej/ zastępczej w przypadku problemów lotnisk pobliskiego Berlina. 

Obecnie droga kołowania K1, K2, K3, K4 ma 12 m szerokości, i brakuje minimum 3 metrów szerokości by mogła zostać wykorzystana przez popularne obecnie samoloty klasy C. Już droga kołowania o szerokości 15- 18 metrów umożliwiłaby znaczne zwiększenie przepustowości lotniska dla obsługi np. popularnego modelu samolotu Boeing 737.

Oto wymogi dla tych maszyn odnośnie szer. drogi kołowania na odcinku prostym: 

UK CAP168: 15 metrów
Australia: 18 metrów, FAA: możliwe że 15-18 metrów 

Polska:
C- 15,0 m, jeżeli droga kołowania przeznaczona jest dla samolotów

o bazie kół*)poniżej 18 m

D- 18 m, jeżeli droga kołowania przeznaczona jest dla samolotów

o bazie kół 18 m i więcej

- 18 m, jeżeli droga kołowania przeznaczona jest dla samolotów

o odległości pomiędzy zewnętrznymi krawędziami skrajnych kół

głównego podwozia poniżej 9 m

- 23 m, jeżeli droga kołowania przeznaczona jest dla samolotów

o odległości pomiędzy zewnętrznymi krawędziami skrajnych kół

głównego podwozia 9 m lub więcej

E- 23 m

Z planu generalnego lotniska:
"Modernizacja równoległej drogi kołowania TWY Ki,K2,K3,K4, którą zaprezentowano w Fazie 4 jako kolejną dodatkową opcję, umożliwi znaczne zwiększenie przepustowości operacyjnej lotniska w zakresie startów i lądowań statków powietrznych. Taka konfiguracja pozwoli maksymalnie wykorzystać przepustowość lotniska bez uruchamiania dodatkowych dróg zjazdowych z drogi startowej. Operacje będą mogły być wykonywane w sposób ciągły."

Opracowanie to podaje ponadto:

"Obszary drogi startowej oraz płyt postoju samolotów lotniska Babimost są wyposażone w system dróg kołowania (Taxiway - TWY). Istnieje jedna równoległa droga kołowania (TWY K) oraz pięć dojazdowych dróg kołowania (TWY A, B, C, D, E). Lotnisko nie posiada drogi szybkiego zejścia. Jedynie TWY A i TWY E są dostępne dla ruchu lotniczego i umożliwiają kołowanie do płyt postojowych. Równoległa droga kołowania oraz pozostałe drogi kołowania są w tej chwili zamknięte dla ruchu lotniczego. Jedynie droga kołowania TWY K4 (część TWY K) jest dostępna do kołowania wzdłuż PPS 1, jako przedłużenie drogi kołowania TWY E.
Na drogach kołowania występuje oznakowanie krawędziowe oraz poprzeczki zatrzymania. TWY A dodatkowo posiada oznakowanie osi i miejsc oczekiwania oraz światła krawędziowe." (...)

"Modernizacja równoległej drogi kołowania TWY Ki,K2,K3,K4, którą zaprezentowano w Fazie 4 jako kolejną dodatkową opcję, umożliwi znaczne zwiększenie przepustowości operacyjnej lotniska w zakresie startów i lądowań statków powietrznych. Taka konfiguracja pozwoli maksymalnie wykorzystać przepustowość lotniska bez uruchamiania dodatkowych dróg zjazdowych z drogi startowej. Operacje będą mogły być wykonywane w sposób ciągły." (wg Planu Generalnego na lata 2014- 2034)

W ten sposób na drodze kołowania K która, służyłaby jako kolejna czynna droga kołowania, mogłaby powstać równoległa do DS, węższa ADS (awaryjna droga startowa). W moim rozumieniu jest to druga droga startowa, mająca mniejszą szerokość i znaczenie tylko awaryjne.

Pozwoli to na oferowanie połączeń samolotami popularnych typów w sposób ciągły w przypadku awarii np. portu lotniczego SXF Schoenefeld w Berlinie. Sąsiedni Berlin w swoich portach odprawia niemal tyle pax lotniczego niż cała Polska razem wzięta, a dystans do Berlina to ok. 170 km. W 2017 r. na obu lotniskach Berlina obsłużono 33,3 miliony pasażerów. Stawia to Berlin na trzecim miejscu w Niemczech i jest to niewiele mniej niż obsłużono pasażerów we wszystkich lotniskach całej Polski w 2016 roku (34 mln 6 tys. w roku 2016).

Inwestycja w udrożnienie obsługi lotniczej na lotnisku w Babimoście umożliwi oferowanie usług w przypadku awarii czy problemów lotnisk pobliskich. Nakład finansowy w stosunku do osiągniętej poprawy jest stosunkowo niewielki. Samorząd może tą inwestycje sfinansować ze środków własnych jako projekt własny.



opinia MI:

Szanowny Panie,

 MI nie planuje budowy lotniska centralnego w miejscu obecnego portu
lotniczego Babimost.


Z poważaniem


Zespół prasowy

Ministerstwo Infrastruktury


Załącznik: 

Poprzedni list:

Zielona Góra 12.8.2020

do wiadomości Radnych Sejmiku, Zarządu Woj. Lubuskiego 

dot. podjęcia skutecznych działań w celu ratowania portu lotniczego na ul. Szkolnej nr 23 w m. Nowe Kramsko przed cieniem gigalotniska w pobliżu za pomocą usługi transportowej o nazwie "sbahn"

Szanowni Państwo,
Obawiam się że wymagane są natychmiastowe działania by ratować przed upadkiem port lotniczy w Nowym Kramsku na ulicy Szkolnej 23. W pobliżu rośnie gigantyczny port lotniczy. 

Redakcja otrzymała informację że "Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego systematycznie ponawia informację skierowaną do wszystkich przewoźników LLC operujących w Polsce o możliwości uruchomienia połączeń międzynarodowych z IEG".

Jako wydawca obawiam się że lotnisko może nie wytrzymać walki z nowopowstającym gigalotniskiem w Berlinie. Jako nieco oczytany w tej kwestii ekonomista ostrzegam KPRM, iż nieodpowiednimi decyzjami, brakiem należytej dbałości o umiejętny marketing posiadanego zasobu (to UMWL odpowiada za marketing obiektu "port lotniczy" o adresie Nowe Kramsko ul. Szkolna 23- wg umowy z PPL), może doprowadzić do trwałej utraty wartości majątku o miliardowej wartości. Sugeruję że stanie się to stopniowo w ciągu kilku najbliższych lat.

Sugeruję ponownie aby powołano zespół do spraw ratowania sytuacji lotniska w Babimoście - Nowe Kramsko ul. Szkolna 23, przy Ministrze Infrastruktury. W obecnej sytuacji może on wpaść w efekt "cienia transportowego", efektu zwanego po niemiecku jako Verkehrsschatten. Duże lotniska rzucają transportowy cień na inne sąsiadujące lotniska. Duże porty lotnicze zaczynają efektem skali (ilości oferowanych połączeń) zabijać inne konkurencyjne lotniska w otoczeniu dużych portów lotniczych. To dlatego lotniska w Radomiu czy Łodzi przynoszą tak duże straty- są w cieniu  wielkiego, dużego lotniska w okolicy. 

Ostrzegam przed zmarnowaniem tego ogromnego majątku jaki stanowi tutejszy port lotniczy na ul. Szkolnej. Sugeruję rozpisanie konkursu wśród ekspertów, mających opracować koncepcje ratunkowe dla portu lotniczego. Sugeruję powołanie zespołu do spraw ratowania portu lotniczego przy Ministrze czy Marszałku Województwa.

W związku z powyższym proponuję:

Czy można prosić PPL o powtórzenie tej akcji informacyjnej wśród przewoźników tanich linii lotniczych po raz kolejny (o możliwości uruchomienia połączeń międzynarodowych z IEG")? Czy można przez PPL wprost zapytać się tych przewoźników, czy pasuje im zmiana nazwy handlowej (nie zaś nazwy prawnej portu lotniczego) portu lotniczego na inną nazwę, związaną z bliskością Berlina czy Frankfurtu nad Odrą? Czy pasuje im np. nowa nazwa handlowa: "Berlin Ostbrandenburg", "Frankfurt Oder" albo "Frankfurt Oder/ Berlin Ostbrandenburg" (przywołanoby dla marketingu przedwojenną nazwę naszego regionu: "Ostbrandenburg"- tłumacząc ją dosłownie po polsku: Branibór Wschodni")? Czy pasuje im połączenie z Berlinem w czasie 2 godzin koleją za pomocą usługi o nazwie "S-Bahn Frankfurt Oder"- czyli autobus szynowy spod lotniska w Babimoście do Frankfurtu nad Odrą, na przesiadkę na podmiejską linię RE1? 

Przypomnę że budowa i utrzymanie nieukończonego państwowego lotniska w Babimoście a konkretnie przy ul. Szkolnej 23 we wsi Nowe Kramsko trwa od lat 60-tych, pochłonęła do tej pory ponad miliard PLN. Otwarto go 10.10.1957 po trzech latach budowy. Po 63 latach budowy, lotnisko ma pierwszy miliard dopłat za sobą (i trzy terminale: 2 dla pax, jeden dla cargo). Ma powstać trzeci terminal pasażerski, powierzchnia płyt postojowych ma pozwolić na zaparkowanie jednocześnie w sumie około 15 boeingów czy airbusów (obecnie port mieści jednocześnie jakieś 12-13 samolotów typu boeing czy airbus). 

Nieopodal Nowego Kramska jest aglomeracja Berlina która sama jedna obsługuje więcej pax i cargo niż cała Polska - wszystkie lotniska razem wzięte.  
Budowa lotniska- giganta z dwoma płytami postojowymi- w tym jedną aż na 10 (!) boeingów, w sumie mieszczącego ok. 12-13 miejsc postojowych dla samolotów kodu C, wg dzisiejszych cen kosztowałaby co najmniej 400 milionów PLN. Utrzymanie portu pochłania jakieś 5 mln rocznie, co przez 60 lat daje kwotę 300 mln. Od równo 40 lat (z niewielkimi przerwami) dotowane są połączenia pasażerskie do tego portu lotniczego, co pochłonęło ok. 276 mln PLN wg cen z 2017 roku. Dodatkowo w doposażenie portu lotniczego zainwestowano ostatnio 60 mln PLN- zbudowano na przykład drugi terminal pasażerski. Z moich szacunków skali dopłat wychodzi kwota 1,037 miliarda PLN.

Sugeruję aby:
-przynajmniej rozpoczęto dyskusję w tej sprawie. Proponuję aby zmieniono nazwę portu lotniczego we wsi Nowe Kramsko ul. Szkolna przy mieście Babimost na port lotniczy "Ziel. G. Berlin Ostrandenburg" albo "Ziel G. Frankfurt (Oder) bei Berlin" lub "Frankfurt (Oder)- Poznań". Uzasadniam że Berlin to największe miasto (4,5 mln w aglomeracji) w okolicy lotniska. W Hahn oraz w Weeze zmieniono nazwy lotniska i to pomogło, ba, spowodowało rozwój. 
-uruchomiono nieużywaną linię kolei do portu i w ramach programu Kolej Plus złożono wniosek o jej przedłużenie o 2 tysiące metrów pod wejście do terminali pasażerskich. Jako że większość trasy na odcinku do Frankfurtu nad Odrą jest dostosowana do 160 km/h, pociągi mogą dowieźć podróżnych do FFO, skąd są przesiadki na Berlin, niestety linia ta wymaga napraw. Proponowałem by kolej S-Bahn z Frankfurtu nad Odrą dojeżdżała na to lotnisko (w trakcji spalinowej). 
-Państwowy port lotniczy w Babimoście/  Nowym Kramsku skupił się na walce o klienta biznesowego i loty rozkładowe dla aglomeracji Berlina 

Opis linii kolejowej:

Jako ekonomista transportu widzę szansę na zaoszczędzenie 5-10 mln PLN rocznie. Przypomnę że w Olsztynie port lotniczy ożywiono dopiero po 20 latach od jego otwarcia- ruch pasażerski wzrósł dopiero po doprowadzeniu linii kolei pasażerskiej pod terminal.  Czuję że lokalne lotnisko pasażerskie nie będzie konkurencyjne na rynku lotnisk jeśli linii kolei nie doprowadzi się w okolice terminalu pasażerskiego. W Berlinie linia kolei prowadzi na tamtejsze lotnisko, które jest największą konkurencją dla tutejszego lotniska.

Dzięki połączeniu kolejowemu skutecznie reaktywowano port lotniczy Szczytno- Szymany położony 55 km od Olsztyna. Przez 2 dekady od 1996 roku port lotniczy nie miał połączenia kolejowego i notował bardzo mały ruch pasażerski. Dopiero budowa linii kolejowej do terminalu pasażerskiego trwale ożywiła ten port lotniczy. Olsztyn-Mazury jest szóstym portem lotniczym w Polsce (po Krakowie, Warszawie, Szczecinie-Goleniowie, Lublinie i Gdańsku), który posiada pasażerskie połączenie kolejowe. Obecnie trwają prace nad planami budowy połączenia kolejowego do portu Jasionka koło Rzeszowa.

W Babimoście linia kolei jest zarośnięta krzakami, możnaby ją przedłużyć do ul. Szkolnej i uruchomić dla szynobusu w relacji do Ziel. Góry czy Gorzowa Wlkp. - tak jak jest- ryzykując jakieś 50 tys. PLN.

Pasażerowie musieliby dojść pieszo ok. 1500- 2000 metrów gdyby przedłużyć istniejące połączenie Babimost- Gorzów Wlkp. do lotniska. 

Lepsze jest dojście piesze niż zupełny brak połączenia. Dodatkowo na te 2 km dystansu od końca bocznicy do terminalu portu możnaby zorganizować ścieżkę pieszą lub nawet jakiś dowóz w początkowym okresie. 

Rozmawiałem przed kilku laty z panią Adrianą Fibingier z linii lotniczych jakie kiedyś latały w tym regionie i linie te popierały wówczas pomysł połączenia komunikacji zbiorowej z Ziel. Góry/ Gorzowa i z północnej części województwa do portu lotniczego. Niestety, Pani Adriana informowała że wycięcie krzaków na linii kolejowej prowadzącej do portu lotniczego Zielona Góra-Babimost nie jest w zakresie ich możliwości i działalności jako linii lotniczych. 

PKP PLK odpisało że linia jest bocznicą nie należącą do PKP PLK i nie mogą wyciąć krzaków. Linia należy do podmiotu prywatnego. Nie wiadomo jak uruchomić połączenie kolejowe lotnisko- Frankfurt (FFO) cczy Gorzów. 

Władze woj. lubuskiego w mojej ocenie od lat nie radzą sobie z tym problemem. Dopłacają tylko dotację kilkanaście mln PLN rocznie do lotów Warszawa- Babimost. Dyskutuje się jedynie o doprowadzeniu obwodnicy drogowej Kramska do lotniska, nie zaś o odkrzaczeniu istniejącej linii kolejowej dla obsługi połączenia kolejowego FFO/ Ziel.Góra/ Gorzów- Lotnisko Babimost i jej przedłużenia do ul. Szkolnej. 

Naprawa i odkrzaczenie torowiska mogłoby sprawić że większość pasażerów samolotów linii LOT- po zmianie rozkładu lotów- docierałaby koleją, jak w Olsztynie- Szymany, a dotacje nie byłyby już potrzebne. Obecnie nie ma żadnego dojazdu tr. zbiorowym z północy województwa na to lotnisko. 

Stworzenie możliwości dojazdu z  północy województwa sprawiłoby że połączenie do Warszawy przestałoby być tak mocno nieopłacalne. Wydanie 50 tys. PLN na odkrzaczenie linii, jej wynajęcie od obecnego prywatnego właściciela i wyznaczenie tymczasowego przystanku przy rampie kolejowej na końcu tej bocznicy kolejowej oraz jej przedłużenie do ul. Szkolnej mogłoby pozwolić zaoszczędzić rocznie w mojej ocenie nawet kilka mln PLN z rocznej dotacji do przewozów na linii lotniczej Warszawa- Zielona Góra. 

Wnoszę aby z FFO, Ziel. Góry i Gorzowa Wlkp. do Portu Lotniczego Babimost przedłużyć kursy autobusu szynowego- linia kolejowa do lotniska przecież istnieje. Z Gorzowa już teraz do Babimostu można dojechać szynobusem, który mógłby dotrzeć na lotnisko w Babimoście- rampę przy wschodniej części pasa startowego- po 1 godzinie i 10 minutach podróży z Gorzowa.

Wnoszę aby linie kolejową prowadzącą na lotnisko wynająć od podmiotu prywatnego, wyciąć drzewa i krzaki ją porastające, wyznaczyć przystanek na końcu tej bocznicy- są tutaj utwardzone rampy, mogące funkcjonować jako niby- perony, i przedłużyć raz lub dwa razy dziennie kurs autobusu szynowego bliżej lotniska po tejże bocznicy kolejowej. 

Końcowy dystans około 2100 - 1900 metrów pasażerowie przeszliby piechotą- wyznaczonoby ścieżkę dla pieszych przez lasek przy lotnisku- od przystanku przy lotnisku pod terminal pasażerski. Byłoby to rozwiązanie tymczasowe.

Nakłady szacuję na 50 tys. PLN. Bocznica- linia kolejowa przecież istnieje. Problemem są jedynie krzaki i drzewka na istniejących już przecież torach.

Zakres prac:
- wynajęcie linii od podmiotu prywatnego
- wycięcie drzew i krzaków
- uzupełnienie kilkunastu ukradzionych elementów toru (śruby, elementy metalowe przy łączeniach szyn)
- wyznaczenie przystanku końcowego i wytyczenie ścieżki przez las.
- w przyszłości możliwa jest wymiana 20-30 podkładów drewnianych- już mocno zużytych. 99 % tej linii kolejowej to podkłady betonowe, w dobrym stanie. 

Kurs powrotny realizowanoby w sposób następujący: autobus szynowy jadący od strony Sulechowa zmieniałby kierunek w Babimoście, wjeżdżał na bocznicę w stronę lotniska, zabierał pasażerów i po zmianie kierunku, już bez ponownego postoju w Babimoście dojeżdżałby do Gorzowa.

Wnoszę o przeznaczenie 50 tys. PLN na tą inwestycję celem zaoszczędzenia kilku mln PLN rocznie. 

Linię kolejową można obejrzeć, należy przejść przez dziurę w płocie (podnosząc siatkę płotu przy bramie zagradzającej wstęp na lotnisko) idąc wzdłuż bocznicy kolejowej od dworca kolejowego w Babimoście. Linia jest dość długa. Na końcu ma miejsce nadające się na tymczasowy przystanek kolejowy. 

Jeśli władze regionalne nie są zainteresowane inwestycją- to czy - gdyby linię kolejową naprawiły- poprzez odkrzaczenie- lokalne stowarzyszenia i miłośnicy kolei- to cy sfinansowałyby przedłużenie kursów kolei do tymczasowego przystanku przy pasie startowym lotniska - w miejscu ramp dworca towarowego przy lotnisku? 

Jest to tylko ok. kilkadziesiąt złotych dziennie licząc koszt pociągokilometra autobusu szynowego. Kilkadziesiąt zł dziennie nie jest kosztem który chyba jest zauważalny w skali województwa. 

opr. Adam Fularz
Redakcja "Elubuska" Dolina Zielona 24a, 65-154 Ziel. Góra
dla portalu elubuska.pl

Załącznik: uzasadnienie

Proponuję realizację modelu biznesowego "Low - Cost - Airport" i zmianę nazwy portu lotniczego na MPL " Ziel. G. Frankfurt (Oder)-Poznań" ewentualnie ("Ostbrandenburg- Frankfurt (Oder) - Zielona Góra Flughafen") lub Gruenberg - Berlin - Frankfurt (Oder) Flughafen, pozbywając się w ogóle nazwy Zielona Góra.

Zmiana nazwy lotniska w Hahn i wyniki ekonomiczne

Rok Pasażerowie Operacji lotniczych
2014 2447140 19103
2013 2667529 25065
2012 2791195 30015
2011 2894109 32923
2010 3463571 37081
2009 3743281 38970
2008 3909862 40586
2007 3955661 40980
2006 3525359 39610
2005 3001898 37283
2004 2744550 31484
2003 2407911 31092 ------------------------------> Rok zmiany nazwy
2002 1451530 25564
2001 438486 22912
2000 380281 23332
1999 140706 19632
1998 32040 10064
1997 19026 7440

Cały tekst: http://zielonagora.gazeta.pl/zielonagora/1,35182,18480436,fularz-lotnisko-w-babimoscie-z-nazwa-berlin-franfurt-oder.html#ixzz3hx71bDL6


Port w Duesseldorf- Weeze

Rok Liczba pasażerów
2003 207.992  -----------------------------------------> zmiana nazwy
 2004 796.745 
 2005 591.744 
 2006 585.403 
 2007 848.852 
 2008 1.525.063
 2009 2.403.119 
 2010 2.896.999 
 2011 2.421.720 
 2012 2.209.007 
 2013 2.488.956 
 2014 1.806.964

Cały tekst:http://zielonagora.gazeta.pl/zielonagora/1,35182,18480436,fularz-lotnisko-w-babimoscie-z-nazwa-berlin-franfurt-oder.html#ixzz3hx7bbsZ9

z Wikipedii: fragment
The airport has undergone several name changes in its history as a civil airport. The operators originally wanted to name it after the city of Düsseldorf, but the significant distance of 70 km (43 mi) to that city, which already had two closer international airports (the actual Düsseldorf Airport as well as Cologne Bonn Airport), resulted in the name being blocked by a court ruling that it was likely to mislead passengers.[citation needed] However, Ryanair still refers to it as "Düsseldorf-Weeze". The airport actually serves better the closer Dutch cities of Venlo, Nijmegen and Arnhem, the German city of Duisburg and the immediate Weeze area than Düsseldorf.


-----

z Wikipedii: fragment
Er hat nach Ende der militärischen Nutzung im Jahr 1999 mehrfach den Namen gewechselt und hieß zunächst Flughafen Niederrhein, wird aber schon seit 2003 von Ryanair unter der Bezeichnung Flughafen Düsseldorf (Weeze) vermarktet. Nachdem andere Namensvarianten, die die Nähe zum rund 70 Kilometer entfernten Düsseldorf betonen sollten, gerichtlich verboten wurden, nennt sich der Flughafen seit 2005 nur noch Airport Weeze. Ryanair wurde gleichzeitig aber erlaubt, den Flughafen weiter unter Düsseldorf (Weeze) zu vermarkten, muss dabei jedoch stets die Erläuterung „ca. 70 Kilometer von Düsseldorf" als Fußnote hinzufügen.

--


Załącznik:
Graficzna propozycja rozwoju lotniska

















--

Adam Fularz, manager www.elubuska.pl

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra




--





--




--


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra



Komentarze

Popularne posty