Wniosek do władz miasta w sprawie programu retencji miejskiej w Żarach




Od: Adam Fularz , Zarska.pl
Date:1/XII/ 2020
Subject: Wniosek do Radnych gminy  oraz do UM w sprawie programu retencji miejskiej w Żarach- dot. zalewu antropomorficznego



Wniosek do Radnych gminy oraz do UM
Urząd Miejski w Żarach
pl. Rynek 1-5
dot. niewielkiej inwestycji koparkami w celu stworzenia antropomorficznego sztucznego jeziorka/ zalewu na terenie miasta 

Szanowni Państwo, 

Jako ekonomista zaproponuję inwestycję. Wpisanoby ją natychmiast do miejskich strategii i zrealizowano pospiesznie jako część miejskiego programu retencji wody. Myślę że taki program retencji wody należy pospiesznie wykonać, sytuacja bowiem z roku na rok jest coraz gorsza. 

Wykorzystanoby w tym celu miejsca parkingowe, kierowcy nic (poza autobusami) by nie otrzymali w zamian za ich utratę- dodatkowo podniesionoby ceny parkowania. Miasta bowiem w tej sytuacji ekonomicznej nie stać na dotowanie motoryzacji indywidualnej bezpłatnymi niemal parkingami, jeśli koszt utraconych korzyści to możliwe ogromne wpływy z turystyki. Samochody usuniętoby z dawnych fos w całości- przecież to one owe fosy zajęły. Mając wybór- albo woda w mieście będąca magnesem dla turystyki, albo samochody do których parkowania trzeba dopłacać, bezdyskusyjnie proponuję usunąć transport drogowy, który w dodatku w tej śródmiejskiej lokalizacji generuje znaczne straty gospodarcze swym kosztami zewnętrznymi. 

Miasto Żary ma mało wody- ma tylko jedno oczko w bezpośredniej bliskości centrum miasta, choć kiedyś tak nie było. Ekonomiści są w stanie oszacować popyt na jeziora czy popyt/ zapotrzebowanie na akweny/wodę w mieście np. przez porównanie cen noclegów czy cen nieruchomości. Państwa miejscowość w tej kwestii niespecjalnie dobrze się rozwija. 

Moim zdaniem brakuje wody, brakuje akwenów dla turystyki, dla rejsów żaglówkami czy dla spacerowania promenadami nad tym akwenami. One są, ale wyschnięte. Czy też, opadający poziom wód zamienił je w łąki, a nawet w parkingi (sic!). W Żarach stawy i dawne fosy zajęte są ulicą Podwale (co cofniętoby) są suche, porozłączane, mogłyby tworzyć jeden wielki podmokły akwen razem z rzeczką. Przed miastem wybudowanoby dodatkowy zbiornik- odmulnik, regularnie oczyszczany z piasku. W ten sposób miejskie jeziorko w fosach miejskich byłoby zabezpieczone przed zapiaszczeniem. De facto powstałyby więc dalsze jeziorka.

Jako ekonomista proponuję zmiany. Turystyka mogłaby się rozwinąć dzięki tej inwestycji. Spiętrzonoby wody tworząc wokół centrum Żar sztuczny ogromny staw czy też małe jeziorko na terenie miasta. Odtworzonoby  system mostów miejskich dostosowując je do ewentualnej żeglugi. Powstałaby sieć kanałów i mini- śluz/ jazów dla małych łodzi turystyki wodnej czy kajaku. Rocznie budowanoby ok. 100 metrów małych kanałów. Skoro gmina buduje drogi dla samochodów, nie stoi na przeszkodzie by uzupełnić sieć dróg wodnych gminy, zwłaszcza że jest szansa na produkt turystyczny. Przez centrum  przepływa potok - ten  także spiętrzono lub pogłębiono, poszerzono tworząc sieć kanałów dla ruchu łodzi i kajaków.

Cel to zwiększenie retencji wody oraz zwiększenie atrakcyjności dla turystów. Na sieci kanałów w fosie możnaby uruchomić rejsy kajakami/ łodzią, jeśliby mury w ich dalszej części także odbudowano do pierwotnych funkcji (z wieżami etc.) i obsadzić roślinnością pnącą, która kwitnie- wówczas byłaby szansa na produkt turystyczny. 

Proszę o reakcję na propozycję. Schemat proponowanego akwenu w pliku png dołączam. 
Z szacunkiem,
Adam Fularz
ekonomista, wydawca prasy.
-- 
Zarska.pl
Dolina Zielona 24a, Ziel. Góra
-- 


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra



Komentarze

Popularne posty