Wniosek dot. wyciągu narciarsko- snołbordowego Góra Tatrzańska

do UMZG

Szanowni Państwo,
W 1981 roku na wzgórzu Góra Tatrzańska o wysokości 198 metrów n.p.m. w Zielonej Górze uruchomiono wyciąg narciarski, drugi w mieście (poprzedni uruchomiono w latach 70-tych w Parku Poetów, jest to teren tzw. Starej Skoczni Narciarskiej). Stok narciarski mierzy 175 m długości. Różnica poziomów wynosi 30 m.
Już przed II wojną światową zbudowano tutaj 2 tory saneczkowe, z czego ostał się tylko jeden tor saneczkowy, nieremontowany od 90 lat. 

Ostatni raz wyciąg narciarski był czynny około roku 2010. Po tym okresie nowy dyrektor  MOSiR-u na zawsze zamknął wyciąg narciarski. MOSiR wykreślił wyciąg narciarski ze spisu obiektów zarządzanych przez tą instytucję, na stronie internetowej MOSiR Zielona Góra nie znajdziemy nawet wzmianki o wyciągu narciarskim. Obecnie wyciąg jest opuszczony, od lat nieczynny, można mieć wrażenie że zarządca nie przyznaje się do tego obiektu. Nie ma sztucznego naśnieżania, co jest już normą na tego typu obiektach w całym kraju.

Stok był nocą oświetlony, nierzadko spędzaliśmy tutaj czas do późnej nocy. Ongiś znajdował się tu nawet punkt gastronomiczny i przenośna toaleta. Snowboarderzy budowali hopki i ustawiali przeszkody, z których skakali. Było tutaj bardzo dużo młodych mieszkańców miasta. Samemu tutaj uczyłem się jeździć na desce, skakać z hopek czy jeżdzić po róznych przeszkodach. 

Przyszłość tego miejsca to raczej snowpark niż stok narciarski. Powinny pojawić się hopki, raile, skocznie, różne figury które pokonują snowboarderzy w snowparkach.

17 stycznia 2017 roku dyrektor MOSiR Zielona Góra zadeklarował że wyciąg nie zostanie uruchomiony mimo sprzyjających warunków pogodowych. Chciałbym zaprotestować, pokazać że są chętni na szusowanie po stoku, skakanie na hopkach i ogólnie na zimowe jeżdżenie na desce. 

Nadal aktualny jest projekt jaki ongiś zgłosiłem:

Sztuczne naśnieżanie dla wyciągu narciarskiego

Stok narciarski, Góra Tatrzańska, Zielona Góra

Zainstalowanie sztucznego naśnieżania na stoku narciarskim Uzasadnienie Zimy są znacznie bardziej łagodne w ostatnich latach, ale już obecna aura i temperatury pozwalałyby- już obecnie naśnieżać stok narciarki i go uruchomić, gdyby istniała odpowiednia instalacja. Naśnieżanie wyciągu narciarskiego powinno być zainstalowane już 10 lat temu. Koszty używana armatka śnieżna cena netto 40 000 PLN, zapotrzebowanie wody 20 metrów sześć/ godz., wymagany rurociąg i zbiornik w celu schłodzenia wody z rurociągu miejskiego. Rurociąg fi 80 do ujęcia wody przy amfiteatrze lub mniejsza średnica rurociągu i większy zbiornik na wodę u podnóża stoku. - koszt szacunkowo 300 tys. PLN pompa 15 tys. materiał 10 tys. PLN 3 hydranty 5 tys. PLN inst. eletryczna 10 tys. PLN robocizna 80 tys. PLN Inne koszty ratownik narciarski zgodnie z ustawą coroczne odbiory Polecana armatka: jedna maszyna wirnikowa 42 000 netto wg firmy snowmax.pl, firma zgadza się wykonać prace za około 80 tys. PLN z montażem armatki. Snowpark ze snowflexu Pragnąłbym zaproponować budowę w Zielonej Górze prawdziwego snowparku ze snowflexu. Mieszkając ostatnio we Francji korzystałem ze snowparku. Chciałbym móc mieszkać w Zielonej Górze bez konieczności okresowych przeprowadzek do innych miast i z tej perspektywy sądzę iż warto byłoby zadbać o odtworzenie snowparku który tymczasowo sami lokalni snowboarderzy budowali własnym sumptem na okres zimowy w Zielonej Górze. Niestety, w ostatnich latach śniegu jest coraz mniej.  W Zielonej Górze dramatycznie brakuje infrastruktury sportowej dla młodych ludzi. Budowa snowparku ze snowflexu pozwoliłaby zagospodarować istniejący wyciąg narciarski, który mógłby wówczas być czynny cały rok.  http://www.liberty.edu/snowflex/snowflex-map/ Tutaj znajduje się mapa obiektu jaki chciałbym aby zbudowano. Teren zostałby pokryty snowflexem, a istniejący wyciąg narciarski znów zamontowanoby na stałe. Znów zainstalowanoby także stałe oświetlenie na stoku narciarskim. Być może mółby powrócić punkt gastronomiczny i przenośna toaleta typu toi-toi. Zbudowanoby szereg hopek, skoczni, raili, poręczy, tak aby to miejsce przypominało zimową wersję skateparku. Opisy tej technologii są w języku angielskim http://www.snowflex.com/ https://en.wikipedia.org/wiki/Dry_ski_slope Władze miasta pytaliśmy: Czy planowany jest remont wyciągu narciarskiego i zamontowanie sztucznego naśnieżania w budżecie na rok 2016? W 2016 roku nie zaplanowano wydatkowania środków budżetowych z przeznaczeniem na remont wyciągu i zamontowanie systemu sztucznego naśnieżania stoku. Spodziewane efekty Wyciąg narciarski który jest czynny w okresie zimowym.

Informacje o wnioskodawcy / przedstawicielu wnioskodawcy


Adam Fularz

79052202036

604443623


--

Komentarze

Popularne posty