Wniosek dot. produktu turystycznego wokół pałacu w Żaganiu- wykorzystanie kanału



Subject: Wniosek dot. produktu turystycznego



Do władz gminy
Wniosek o perspektywiczne przygotowanie sieci kanałów do kursowania promu turystycznego pasażerskiego, steczku wycieczkowego po kanale Bóbr Skanalizowany do przystani i portu przy Elektrowni

Szanowni Państwo,
Sieć kanałów miasta Żagania jest zagadką- nie wiem na ile możliwe jest jej przystosowanie do poponowanej usługi stateczku, promu z dworca do centrum miasta. Wypożyczanoby także łódki do podróży samodzielnej po sieci kanałów.

W załączeniu znajdą Państwo propozycję usługi turystycznej. 

opr.Adam Fularz
Wydawnictwo Merkuriusz Polski

Załącznik:
pliki png.
Załącznik:
opis koncepcji
- Proponuję aby kanał rzeki Bóbr przedzielić na pół- jedna część koryta byłaby rzeką dziko płynącą, druga byłaby wygrodzona i stałaby się kanałem żeglownym, drogą wodną dla statków np. w rodzaju statku na jeziorze w Łagowie, zmierzających do nowej przystani turystycznej w centrum Żagania. 

Pytam, czy władze miasta sądzą że pozwoli to na wzbogacenie oferty turystycznej miasta poprzez stworzenie atrakcji którą "każdy przyjezdny" będzie mógł łatwo "zaliczyć?" 

Cele i opis projektu
Cel to podniesienie mostów dla żeglugi i naprawa/ pogłębienie proponowanego Kanału Żagańskiego (wygrodzonego od rzeki dzikiej, fragmentu rzeki skanalizowanej) dla stateczku, a nawet do kategorii 1a miejscami, na odcinkach, dla możliwości wprowadzenia statków turystycznych w przyszłości. Dla łodzi wiosłowych i łodzi motorowych udrożnionoby sieć kanałów łączących akweny pojezierza włączając w to jeziorka w dole Bobru - połączone śluzami. Podniesiony przyczółki mostów dla udrożnienia prześwitów dla żeglugi jachtem ze złożonym masztem w okolicy, bowiem pojawiło się coraz więcej jezior w wyrobiskach pokopalnianych Doliny Bobru.

  • Kanał Żagański- proponowana droga wodna dla statków turystycznych, stateczków etc, do centrum miasta Żagania od Dworca Kolejowego, jako trwale wygrodzona dla żeglugi część koryta rzeki Bóbr. 
-- 
Propozycja planu remontu kanałów żeglugowych Żagania oraz powiązania w jeden kompleks z usługą promową

List do radnych gminy

Szanowni Państwo,
Będąc przez weekend na Mazurach, nie mogłem uwierzyć własnym oczom. Połączenie jezior kanałami w jeden akwen tak rozwinęło turystykę, że kanały są zakorkowane jachtami, łodziami, statkami, płynie się w rzędzie statków. Ten sam rodzaj inwestycji proponuję sfinansować z funduszy PGW Wody Polskie i środków UE w okolicach Żagania.

Sądzę że istnieje potencjał dla stworzenia w Żaganiu małej namiastki Mazur. 

Pytania redakcji:
Czy możliwe jest połączenie poprzez rozbudowę obecnych połączeń wodnych i zastąpienia ich kanałem nieznacznie tylko poszerzonym i pogłębionym dla promu:

  • Żagań Port- przystań i mała marina przy elektrowni. Wypożyczanoby w niej także łódki turystom.
  • Żagań Miasto
  • Pałac
  • Dworzec kolejowy

Po wizycie na Mazurach podnoszę temat korzyści wypływających dla rozwoju turystyki poprzez wzajemne połączenie siecią kanałów żeglugowych dla stateczku, promu- obecnych akwenów wokół Żagania.

Jak wynika z mapy, akweny te są obecnie już połączone, ale nie ma wygrodzenia toru wodnego z rzeki dziko płynącej, nie wiadomo, czy droga wodna jest należycie oznakowana, należycie utrzymana, pogłębiona i czy jest przejezdna dla stateczku. Wymaga to wygrodzenia z rzeki Bóbr i kanału Elektrowni Wodnej kanałów o głębokości nieznacznie tylko większej niż obecnie by znacznie rozbudować potencjał dla turystyki wodnej w regionie Żagania. 

Proszę o odniesienie się do propozycji niewielkich inwestycji. Akweny w większości już obecnie są połączone, ale brakuje wygrodzenia głębszego toru wodnego. W propozycji idzie mi o takie rozbudowanie ich połączeń, by wytworzyć potencjał dla turystyki wodnej w rodzaju tego spotykanego na Mazurach. Nie będzie to możliwe bez połączenia przystani siecią choćby niewielkich, płytkich i wąskich kanałów. 

-- 
Pozdrawiam

Adam Fularz
ekonomista
Redakcja: ul. Dolina Zielona 24a, 65-154 Ziel. Góra

Komentarze

Popularne posty