Pytania prasowe o kanał Dychowski

do MGMiŻŚ

Dzień dobry.

Ponaglam o odpowiedzi. MGMiŻŚ nie odpowiada. Z naszego regionu eksportuje się piasek. W dodatku w wyrobiskach powstało pojezierze, sztuczne antropogeniczne jeziora. Sądze że możnaby wykorzystać kanał łączący Berlin (przez śluzę w Eisenhuettenstadt) i te jeziora oraz kopalnie piasku, dla jakiejś formy transportu. Istnieje połączenie wodne, niemniej wymagana jest budowa co najmniej 1 śluzy w Dychowie. Jak sądzę- konieczna jest budowa śluzy oraz mostu albo śluzy wraz z mostem.  Od 1945 roku w Polsce zbudowano tylko jedną śluzę wg informacji redakcji. 
 
Co Państwo sądzą o budowie śluzy w Dychowie celem włączenia do sieci przygranicznych kanałów wodnych - kanału lateralnego rzeki Bóbr do Krzywańca? Kanał już istnieje i ma 40 metrów szerokości i ponad 20 km długości.

W Krzywańcu powstałby port wodny Nowogród Bobrz. umożliwiając wywożenie tutejszego kruszywa do placów budowy w Berlinie przez śluzę w Eisenhüttenstadt i kanał Odra- Szprewa. Poprawi to możliwości rynkowe licznych w okolicy kopalni kruszywa.

Kanał Dychowski jest to tzw. kanał derywacyjny zbudowany w latach 1933-1936. Zaopatruje w wodę Dychowski Zbiornik Wodny przy elektrowni wodnej w Dychowie. Śluza powstałaby przy elektrowni wodnej.

Kanał zasilany jest wodą z rzeki Bóbr. Łączy miejscowości Krzywaniec i Dychów w województwie lubuskim. Ma znaczenie głównie energetyczne, ale także w pewnym stopniu turystyczne. Nad kanałem przerzucony jest dawny most kolejowy.

Opr. Adam Fularz na podstawie Wikipedii

--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl


Komentarze

Popularne posty