Wniosek o zmianę lokalizacji "nowego centrum" dla całego woj. lubuskiego

do Zarząd Woj. Lubuskiego

Redakcja przeczytała uwagi mieszkańców chcących "nowego centrum" dla całego woj. lubuskiego. Jak mniemam, z lektury dokumentu wynika że mieszkańcy chcieliby nowego centrum w okolicy dworca PKP Ziel. Góra Gł. 

Redakcja prosi zarząd WL o opinię i reakcję w sprawie. Uważam że Woj. Lubuskie nie ma centrum. Sam nawet po czapki z daszkiem (są one sprzedawane na konkretny rozmiar głowy) jeżdżę do Berlina. Po zakupy czy na imprezy, spotkania, konferencje jeździ się do większych miast w okolicy. Brakuje klubów muzycznych których lokalizacja nie byłaby uciążliwością dla mieszkańców w otoczeniu. Cały region cierpi gospodarczo na braku centrum z prawdziwego zdarzenia. 
Z szacunkiem
Adam Fularz
ekonomista

załącznik: List do Radnych Miasta



Wniosek o zmianę lokalizacji centrum miasta w Zielonej Górze
dot. straconej szansy w ramach zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Zielona Góra

Szanowni Państwo Radni, 

Czytając spis uwag które odrzucili Państwo jako sprzeczne z Państwa planami, mam wrażenie że ludność gremialnie chciała "nowego centrum miasta". Państwo chyba tego nie dostrzegli, nie zrozumieli uwag jakie wniosła ludność. 

Stwierdzenie konfliktu stron
Rozumiem z racji powiązań zawodowych, że część Radnych na ten teren "nowego centrum miasta" spogląda oczyma deweloperów. Są to drastycznie odmienne punkty widzenia niż punkt widzenia mieszkańców. Proponuję, by to sąd rozsądził pomiędzy zwaśnionymi stronami- przedstawicielami deweloperów w Radzie Miasta oraz mieszkańcami, społecznikami etc.

Likwidacja aglomeracji
Przed wielu laty wystąpiłem osobiście na Radzie Miasta krytykując Państwa plan likwidacji tutejszej aglomeracji co dokonano poprzez likwidację infrastruktury szybkiego transportu zbiorowego na terenie centrum miasta. Wówczas podjęli Państwo decyzję o likwidacji dawnego przedwojennego systemu transportu szynowego miasta, co de facto oznaczało likwidację możliwości utworzenia w północnej części dawnego centrum miasta - nowego centrum aglomeracji opartej o szybki transport zbiorowy. Po likwidacji torowisk nie jest to już możliwe w przyszłości. 

Perspektywa upadku
Sieć drogową już mamy w formie sieci dróg szybkiego ruchu, i trudno mówić że pomogło to stworzyć aglomerację. Co więcej, badania Klubu Jagiellońskiego dowodzą czegoś wprost przeciwnego-badania demograficzne dowodzą upadku miast średniej wielkości do których dotarła sieć dróg szybkiego ruchu.

Sugestia redakcji
Redakcja ma sugestię aby jeszcze raz przeanalizowali Państwo złożone uwagi dotyczące terenu, co do którego, z kontekstu złożonych uwag- wnoszę że ludność chciała umieścić tam nowe centrum miasta. 
Najwięcej uwag - ilościowo- dotyczyło właśnie owego spornego terenu. Jedyny teren nadający się na centrum aglomeracji obecnie- po likwidacji infrastruktury tr. szynowego miasta w wyniku Państwa decyzji- to teren dawnego Zastalu. O ile się nie mylę, proponowano tam, we wnioskach do planu, aby zachować industrialny charakter miejsca, wykorzystać obiekty hal przemysłowych na sale koncertowe, galerie sztuki, muzea atc. 

Elementy centrotwórcze
Myślę że kryte targowisko, kryte hale targowe, są świetnym elementem centrotwórczym. W Ziel. Górze brakuje targowiska miejskiego w prawdziwym stylu krytych hal targowych. Myślę że możnaby dodać w jednej z hal pofabrycznych kryty skatepark (po likwidacji prywatnego skateparku krytego na ul. Amelii w dawnej bazie PKS oraz innego skateparku krytego nielegalnego na ul. jana z Kolna w dawnej hali fabrycznej, zburzonej przez deweloperów). Deweloperzy (część osób utrzymuje że rządzą oni miastem, i wskazują różne osoby) de facto zlikwidowali osobom niepełnoletnim już dwa kryte skateparki. Ostatni z nich, skatepark kryty na ul. Amelii, był zorganizowany przez syna właściciela tamtego terenu, nim postawiono tam osiedle domków jednorodzinnych. 

W mieście brakuje dużych galerii sztuki, dużych muzeów, regionalnego centrum handlowego, brakuje dzielnicy śródmiejskiej o wielkomiejskim charakterze. Brakuje ozdobnych ulic śródmiejskich bez ogromnego ruchu samochodowego, na których możnaby pojść do ogródka kawiarnianego. Dawne centrum miasta to dzielnica upadłych domów towarowych (upadek DH Centrum czy DH Pod Topolami to przykry efekt uboczny skrajnie prosamochodowej polityki Radnych miasta). 

Nowe centrum dla całego Lubuskiego
Okolice dworca kolei pasażerskiej dają szansę na stworzenie nowego centrum regionu woj. Lubuskiego, i jest to jedyna szansa po likwidacji sieci szynowej w reszcie miasta w latach 2016-2019. Czytając odrzucone uwagi do "zmianystudium ..", mam wrażenie że albo nie zrozumieli Państwo intencji autorów tych uwag (dlaczego ich nie zaproszono?), albo też tego typu uwagi nie pasowały do Państwa planów biznesowych. 

Co odrzucono?
Analiza treści uwag jakie Państwo odrzucili, pozwala wyrobić sobie zdanie na temat Państwa planów biznesowych wobec terenu które mogłoby być nowym centrum miasta. W tych odrzuconych uwagach znalazłem:
  • wniosek o zachowanie postindustrialnego charakteru miejsca.
  • wniosek o zachowanie istniejących zabudowań. (o ile się nie mylę- jest to interesująca zabudowa industrialna z przełomu minionych wieków)
  • sprzeciw wobec wprowadzenia zabudowy wielorodzinnej.
  • wniosek o przeznaczenie obszaru pod targ, ośrodek kultury, wraz z terenem zielonym.
  • wniosek o wykorzystanie obszaru dla stworzenia wielofunkcyjnego miejsca pełniącego funkcje publiczne.
  • wniosek o zachowanie hal fabrycznych i stworzenie w nich targowiska.
  • wniosek o umożliwienie funkcjonowania rzemieślnikom, lokalnym przedsiębiorcom i twórcom kultury. (na tymże terenie, jak rozumiem)
  • wniosek o dopuszczenie lokali mieszkalnych wyłącznie w formie loftów.
  • wniosek o niezabudowywanie terenu ciasną zabudową wielorodzinną
  • wniosek o przeznaczenie min. 30% powierzchni na tereny zielone
  • wniosek o rezygnację z zabudowy mieszkaniowej i galerii handlowej.
  • wniosek o stworzenie otwartej, swobodnej, publicznej, zielonej przestrzeni.
  • wniosek o zrewitalizowanie i wykorzystanie zabudowań fabrycznych na cele handlowe (targowisko) i kulturowe.
  • wniosek o zachowanie miejsca dla niezależnych twórców.
  • wniosek o umożliwienie stworzenia inkubatora dla przedsiębiorców.
  • wniosek o niedopuszczenie realizacji zabudowy mieszkaniowej
  • wniosek o rezygnację z realizacji zabudowy mieszkaniowej oraz marketówhandlowych.
  • wniosek o wprowadzenie parku.
  • wniosek o wprowadzenie miejsc dla lokalnych przedsiębiorców i artystów.
  • wniosek o wprowadzenie w istniejących halach z lat 70-tych funkcji sportowej i rekreacyjnej.
  • wniosek o wprowadzenie w zabytkowych przedwojennych zabudowaniach sal konferencyjnych, koncertowych.
Redakcja ma sugestię by sprawę zagospodarowania spornego terenu skierować do sądu, z uwagi na bardzo wyraźny konflikt interesu deweloperów i interesu mieszkańców miasta. Proszę uprzejmie o odniesienie się do tej sugestii.

Z wyrazami szacunku,

Adam Fularz, manager Radiotelewizji

RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra





--


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra



Komentarze

Popularne posty