List w związku z likwidacją całej branży lokalnej gospodarki- żeglugi śródlądowej



Do Radnych Sejmiku Województwa Lubuskiego

List w związku z likwidacją całej branży lokalnej gospodarki

Drodzy Państwo,
Stowarzyszenie Odra dla Turystów- operator rejsów statków żeglugi białej w województwie lubuskim, prawdopodobnie ulega likwidacji, statki mają zostać wyprzedane. Obawiam się, że przy okazji uschnie przemysł stoczniowy i gałąź lokalnej turystyki i enoturystyki opierająca swoje produkty turystyczne o likwidowane właśnie rejsy statkami.

Redakcja którą prowadzę, występuje w sprawie żeglugi, sektora lubuskiej gospodarki który na naszych oczach upada w proch i pył, do samorządów, listami takimi jak ten.

W ten sezon letni pracowałem kilkukrotnie przez kilka dni w sezonie jako majtek okrętowy na rejsach lubuskimi drogami wodnymi. Komin nie pasował ani na moście w Cigacicach, ani na moście w Stanach. To nieprawda że kominy się składają, nasz się (już) nie składał i na rejsie przez województwo lubuskie trzeba go było odciąć piłą do metalu co osobiście próbowałem wykonać. Powodem były niskie prześwity mostów na trasie do Nowej Soli. Brak oznakowań (niby jest remont, ale znaki powinny być) powodował że to ja musiałem dokonywać obliczeń przed rejsem, czy prześwit mostu jest dostateczny. Prześwit nie był dostateczny i musieliśmy pożegnać nasz od dawna nie składany komin. 

Apeluję jako ekonomista do władz województwa o podjęcie pilnych działań:
- powołanie stałej komisji do spraw żeglugowych na sieci kanałów całego województwa, utrzymanie i opłacenie sekretariatu i sekretarza takiej komisji.
-Komisja ta zajmie się zadaniem ratowania sektora lubuskiej żeglugi śródlądowej przed upadkiem. Obecnie nie działają już żadne stałe linie żeglugi. Komisja zajmie się uporządkowaniem spraw śluz i oznakowania kanałów i mostów. Komisja zarządzałaby kwotą ok. 3 mln PLN rocznie jako subsydia dla regularnych linii promowych w województwie. Albo inna możliwość: Departament gospodarki UMWL zamawiałby realizację usług promowych na określonych trasach, wg stałego rozkładu rejsów. Powołałby oddzielnego specjalistę tylko do spraw technicznych i organizacyjnych usług żeglugi, Sieć tych usług byłaby wpięta w system transportu zbiorowego, niczym linie kolei. Nie byłyby to już tylko linie turystyczne, ale stała, niemal całoroczna usługa promowa.

Redakcja proponuje codzienny poranny rejs trasach w dół rzeki jako dowozy do pracy. Oto proponowane relacje porannych połączeń promowych:
  • Gostchorze- Krosno
  • Siedlisko- Nowa Sól
  • Aurith- Urad- Swiecko- Frankfurt
Trasy te nadają się komercyjnie jako stałe niemal całoroczne linie żeglugi promowej. Powrotne rejsy w górę rzeki Odry są powolne, służyłyby turystom którzy mieliby zapewniony powrót autobusem, a statki nocowałyby w przystaniach czy portach skąd rano wyruszają na rejsy.

Redakcja proponuje stałą linię żeglugi jako prom organizowany przez UMWL na jeziorze Sławskim w relacji: Sława- Lubogoszcz- Lubiatowo- Józefów. W Sławie konieczne jest nieznaczne pogłębienie kanału do ścisłego centrum miasta, oraz wykonanie przystani w sercu Sławy.. 

Redakcja przesyła materiał graficzny w załącznikach jako pliki png.- graficzne.    
- obecnie są remontowane mosty w Pomorski i Cigacicach=- dlaczego nie podnosi się ich przyczółków dla żeglugi. Most w Stanach remontowano, komin naszego statku nie przechodzi pod tak niskimi mostami. Nie wiem, czy te drogi wodne spełniają normy dla statków żeglugi pasażerskiej?

Proszę o niezwłoczne podjęcie działań w sprawie.

Z szacunkeim,
Adam Fularz, ekonomista, wydawca,
Redakcja: Dol. Zielona 24a, Ziel. Góra
--

Komentarze

Popularne posty