List dot. obsługi komunikacyjnej os. Szwajcarskie

Do Urzędu Miasta w Zielonej Górze

Szanowni Państwo, 
W związku ze spowolnieniem gospodarczym wnoszę o rozważenie zmiany strategii działania komunikacji miejskiej. Proponuję "włączyć do siatki połączęń i systemu biletowego innych przewoźników", "przybliżyć się do pasażerów" i oferować rozkład jazdy uzupełniony o "wjazdy na osiedla". System komunikacji miejskiej równoważyłby wpływy gęstszą siatką przystanków i uzupełniłoby odpływ pasażerów i spadek wpływów biletowych- ofertą gęstszej sieci przystanków na przykład na odciętych dotychczas osiedlach. 

Obecnie system zbiorkomu w moim odczuciu jest zbyt daleko od pasażerów. Podam przykład mojego osiedla. Z os. Szwajcarskie trzeba iść bardzo długo na autobus. Mimo tego już dekad jak słyszę narzekania. Jako mieszkaniec tego osiedla, chciałem zaproponować kursy moją ulicą, MZK nic do tej pory w sprawie skomunikowania os. Szwajcarskie nie zdecydowało, przynajmniej ja o tym nie słyszałem.  Proponuję rodzaj rozwiązania połowicznego, tymczasowego.

Proszę o uprzejme rozważenie następujących propozycji:

Wariant 1.

Kursy innego przewoźnika niż MZK.

Obecnie przy ulicy Wyspiańskiego kilkaset metrów od os. Szwajcarskie ma swoją pętlę przewoźnik PHU Wrzos. Być może rozważyłby on wydłużenie swoich usług o kilkaset metrów poza przejazd kolejowy- ma on znacznie mniejszy pojazd ( i owalny, a nie kanciasty w kształcie) i łatwiej mu niż autobusom MZK jest obsłużyć osiedle domków jednorodzinnych. Będzie to też tańsze dla UM od usług MZK a przewoźnik PHU Wrzos przestanie jeździć na pusto cały odcinek ulicy Wyspiańskiego. Jeździ on tą ulicą do swojej pętli technicznej na końcu tej ulicy. Wydłużyłby tylko nieznacznie swoją trasę, na przykład 6 czy choćby tylko 4-5 razy dziennie.

W dodatku przewoźnik od bardzo dawna jeździ na pusto całą ulicę Wyspiańskiego, nie przewozi żadnych pasażerów na tym odcinku, nie ma nawet stałego przystanku. Przewoźnik dla samej ekologii swoich usług powinien rozważyć zmianę oferty i zaniechać podróży na pusto, bez pasażerów, od pętli ul. Wyspiańskiego do swojego przystanku początkowego Rondo Bandurskiego. 

Czy UM Zielona Góra mógłby go zapytać, czy rozważyłby - przyjęcie oferty przedłużenia trasy o kilkaset metrów dalej poza pętlę na ul. Wyspiańskiego i wykonywania usług bezpłatnych dla pasażerów- albo na podstawie taryfy MZK - przewozów na trasie: Zielona Góra ul. Szwajcarska schronisko dla zwierząt- Zielona Góra ul. Kmicica- Zielona Góra ul. Wyspiańskiego pętla- ul. Dzika - Rondo Bandurskiego - i dalsze przystanki na trasie tj. ul. Waryńskiego, Lwowska etc.  

Przewoźnik wówczas miałby nadany numer linii i zostałby wykonany rozkład jazdy na przystanki pośrednie na terenie miasta i w strefie podmiejskiej Ziel. Góry - w grafice podobnej do usług komunikacji miejskiej. Linia na os. Szwajcarskie i inne linie przewoźników innych niż MZK byłyby naniesione na schemat sieci komunikacji miejskiej miasta.

Oto dane i rozkład przewoźnika:




Wariant 2
Kursy MZK trasą dogodną dla ich pojazdów: od wiaduktu i ulicy Sulechowskiej kursy ulicą Towarową, z przystankiem na rogu ul. Towarowej i Sulechowskiej, ulicą Dolina Zielona z przystankami na wysokości Warsztatów Samochowowych Szkolnych i na wysokości dębu przy garażach.

Proponowana pętla to rozjazd ulicy Dolina Zielona i Zagłoby, niestety na końcu jest bardziej ostry łuk. Być może pętla ta wymaga przebudowy, lekkiego dostosowana, a na pewno usunięcia zapory. 

Obecna "pętla" na samym końcu ulicy Dolina Zielona jest to trójkąt z ostrym wierzchołkiem. Jest on utwardzony ażurowymi płytami . Być może już bez przebudowy nadaje się na tymczasową pętlę. Początkowo proponuję kursytylko w szczycie, 5-6 kursów dziennie, w dni robocze. 

Wymagane prace:
Tymczasowe dostosowanie "pętli", zastawionej w tej chwili tablicą, barierą blokady przejazdu. Obiekt ten tymczasowo dostosowanoby jako pętlę autobusową, bo docelowo autobusy wg mnie powinny dojeżdżać na os. Kmicica. 

Fot. Miejsce pod dębem na przystanek
Pętla zastawiona barierą
Bariera zastawia pętlę
Wyjazd z pętli
Pętla na rogu Zagłoby/ Dolina Zielona
Fot. Adam Fularz

Z wyrazami szacunku,
Adam Fularz

--

Komentarze

Popularne posty