List w sprawie sieci kanałów żeglugowych dla turystyki wodnej jachtami w woj. lubuskim


do UMWL

Szanowni Państwo, 
Zgłaszam żal i smutek po pobycie na Mazurach. Tamtejsza sieć kanałów jest stale i silnie rozbudowywana, czego nie można powiedzieć o sieci kanałów Pojezierza Ziemi Lubuskiej. Obserwowałem ogromne inwestycje w nowe śluzy:

Projekt „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II" i remontem śluzy „Guzianka I"/ Etap II B - przebudowa i umocnienie 5 kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka" obejmuje pięć odrębnych zadań:

  • Przebudowę i umocnienie Kanału Tałckiego - łączącego jezioro Tałtowisko z jeziorem Tałty. Przebudowa obejmie 1,6 km kanału.
  • Przebudowę i umocnienie Kanału Mioduńskiego - łączącego jeziora Kotek i Szymon. Przebudowa obejmie 1,92 km kanału.
  • Przebudowę  i umocnienie Kanału Grunwaldzkiego - łączącego jeziora Kotek i Tałtowisko. Przebudowa obejmie 0,47 km kanału.
  • Przebudowę i umocnienie Kanału Szymońskiego - łączącego Jezioro Szymon z Jeziorem Szymoneckim stanowiącym zatokę Jeziora Jagodne. Najdłuższy kanał mazurski na szlaku od Mikołajek do Giżycka. Przebudowa obejmie 2,36 km kanału.
  • Przebudowę i umocnienie części Kanału Łuczańskiego/Giżyckiego - łączącego jeziora Niegocin i Kisajno. Kanał zlokalizowany jest w zachodniej części Giżycka. Prace remontowe obejmą 2,13 km.
--

Proponuję:

Na Mazurach sieć wielkich jezior jest połączona kanałami powstałymi w XIX wieku. Tak samo było na tutejszych pojezierzach. Dziś ogromny nakład prac ziemnych - popadł w rozsypkę. Z rzadka zachowały się niepołączone, ale i dzisiaj pełne wody odcinki kanałów, pojedyncze mosty zwodzone etc. 

Potencjał jezior lubuskich marnuje się. Na Mazurach ta sieć kanałów procentuje ogromnym ruchem i przemysłem turystycznym wokół sieci kanałów.

W województwie lubuskim dostrzec można pozostałości ambitnej sieci kanałów wodnych budowanych w celach militarnych-  zdatnych do wykorzystania dla turystycznej żeglugi wodnej śródlądowej. Wiele z nich to zabytki techniki- takie jak most zwodzony na kanale Ołobok czy kanały Staropole i Niesulicki.

Chcielibyśmy utrzymania zabytkowych walorów tej sieci kanałów wodnych- składając niniejszą propozycję. Proponuję w niej - jako ekonomista- odbudowę sieci komunikacji wodnej o głębokości 1 do 1.5 metra- na terenie całego województwa lubuskiego. Współczesnym przeznaczeniem byłaby turystyka wodna śródlądowa. 

Chcę powołania "Wspólnoty Interesów" - grupy roboczej o nazwie "Lubuskie drogi wodne". Chciałem przekonać lokalne władze do inwestowania w podstawową infrastrukturę turystyki wodnej.

Sieć kanałów wodnych byłaby należycie utrzymana i oznakowana, dostosowana do niewielkich jachtów i łodzi motorowych - mających od 1 m do 1,5 metrów zanurzenia. Lubuskie jeziora skomunikowane byłyby drogą wodną z aglomeracją Berlina- 4,5 mln mieszkańców. 

Połączenia wodne wiodłyby- z Berlina do Eisenhüttenstadt istniejącymi kanałami- dalej istniejącą śluzą na rzece Odra. Z Odry istnieje połączenie do kanału Ołobok. A przez to- do Niesulic, Lubrzy, Przełaz etc.

Kanał Ołobok

Odtworzonoby kanał Ołobok modernizując obecny obiekt lub budując nowe odcinki lateralnie do istniejącego kanału.

Stary Kanał

Odtworzonoby połączenie tzw. Starym Kanałem z Kanałem Niesulickim. Połączenia wodne wiodłyby na jezioro Niesłysz, Czerniak, Niedźwiedna.

Borowianka

Być może technicznie za pomocą śluz możnaby skomunikować Jezioro Wilkowskie.

Kanał Niesulicki

Wiedzie on przez Mostki, gdzie konieczna jest budowa zwodzonego lub zwykłego mostu kolejowego i drogowego. Obecnie droga wojewódzka jak i linia kolejowa rozcinają kanał.  Proponuje się odbudowę połączenia wodnego do Lubrzy nad jeziora Lubie i Goszcza oraz przekształcenie i połączenie kompleksu stawów w Lubrzy w kolejne jezioro - w celach rozwoju infr. turystycznej. 

Kanał Staropole 

W celu połączenia się z Kanałem Staropole konieczne jest pokonanie autostrady A2.

Być może technicznie nie jest to możliwe by wykorzystać jakiś istniejący już most, a być może most autostrady nad Paklicą mógłby być wykorzystany dla przebiegu łącznika obu kanałów wodnych.

Przyłączonoby:
Jezioro Paklicko Małe
Jezioro Krzaczaste
Jezioro Kęszyckie

Kanał Bledzewski
w przyszłości będzie można rozważyć przyłączenie do listy zmodernizowanych dróg wodnych także tego kanału. Przyłączonoby jeziora Kleśno i Bledzewskie. 

opr.Adam Fularz
Wydawnictwo Merkuriusz Polski

Komentarze

Popularne posty