Sugestia dla władz Województwa Lubuskiego w sprawie Centrum Badań Kosmicznych

Do Zarząd województwa Lubuskiego

Szanowni Państwo, 

Przesyłam propozycję redakcji. 

Jako ekonomista sugeruję aby zarabiać na owych kosmicznych planach i ambitnych celach władz wojewódzkich.  Mój punkt widzenia jest punktem osoby chcącej na danym temacie zarobić. Albo- jak najmniej stracić.  

Sugestia dla władz Województwa Lubuskiego w sprawie Centrum Badań Kosmicznych. 

Proponuję zmianę w priorytetach projektu. Sugeruję aby powrócić do koncepcji wykorzystania lokalizacji w Babimoście. Zmiany w organizacji centrum badań kosmicznych polegałyby na natychmiastowej komercjalizacji projektu. Owe centrum badań kosmicznych na początku byłoby jakąś organizacją prowadzącą wystawę technologii kosmicznej dla turystów. Zbudowanoby tutaj atrakcję turystyczną mającą także generować ruch turystyczny w pobliskim terminalu dworca lotniczego z połączeniami do Warszawy i z przesiadką do kilku miast kraju. 

Lotnisko pasażerskie posiada kilkanaście schronohangarów. Możliwe jest ich wykorzystanie dla ustawienia np. kilku samolotów odrzutowych z ekspozycji w Drzonowie. 

 Jak mniemam- to właśnie na lotnisku w Babimoście powinny być podejmowane rozmaite próby startów i lądowań statków - możnaby sobie życzyć by były one kosmiczne za dekadę albo już od razu. Skoro nawet jutuberzy transmitują obraz z kamer jakie wypuszczają w przestrzeń okołoziemską,  to z pewnością jest możliwe aby naprawdę z Babimostu wyruszył jakiś pojazd w kosmos. 

O ile pamiętam - w Rzeszowie długość całkowita drogi startu i lądowań statków powietrznych wynosi 3200 metrów. Aby w Babimoście zbudować Weltraumbahnhof- rodzaj dworca statków kosmicznych, to należałoby zrobić to samo co w Rzeszowie z długością drogi startowej lotniska. Typowy Weltraumbahnhof ma drogę startową o długości ok. 3048 m. Przykład to Spaceport America. 

Zamiast jako priorytet stawiać centrum ośrodka w Zielonej Górze,  najpierw nastąpiłoby wykorzystanie istniejących już składników majątku publicznego celem organizacji atrakcji dla turystyki do portu lotniczego w Babimoście Nowym Kramsku. 

Nadal nalegam na przedłużenie drogi startowej lotniska. Skoro jest to centrum badań kosmicznych, to bądźmy konsekwentni i od razu postawmy na elementarną infrastrukturę techniczną podróży w orbitę. Czyli - pas startu o długości co najmniej 584 metry dłuższy niż obecnie. Hangarów jest już co najmniej 16 czy 17. Możnaby też wykorzystywać dworzec kolejowy przy lotnisku. Statki kosmiczne startowałyby w kierunku wschodnim. Lokalizacja pasa startowego nadaje się do zbudowania "dworca podróży kosmicznych". Koszt budowy dworca to około 220 milonów dolarów. 

Proponuję aby zbadano czy jest możliwość budowy kolejnego dworca podróży kosmicznych. Oto opis takiego dworca- jak to rozumiem jako ekonomista.  
"Budynek terminalu i hangaru autorstwa architekta Normana Fostera został otwarty przez Richarda Bransona 18 października 2011 roku. Nazywa się on Dziewiczą Bramą Galaktyczną w Kosmosie i zawiera zarówno miejsca do obsługi pasażerów, jak i naukowców, a także hangary dla dwóch "Białych Rycerzy (White Knight)"- dwóch wyrzutni i do pięciu statków kosmicznych np. SpaceShipTwo. Budynek został zbudowany zgodnie z najnowszymi standardami niskoenergetycznymi i rozmywa się dzięki fasadzie z "wstępnie obrobionej" stali, garbowemu kształtowi w stylu wydm i ciemnemu, pokrytemu gumą dachowi w krajobrazie pustyni.[Wikipedia]"

Nie znam się na tej technologii, ale jest ona w uproszczonej wersji cenowo dostępna dla zamożnych internautów z portali internetowych. Sugeruję aby podjęto jakieś próby edukacji dzieci i młodzieży w zakresie startów rakiet, podróży w kosmos. W lesie przy lotnisku znalazłem jakieś zapomniane budynki,  jakby hale magazynowe. W całej okolicy lotniska jest mnóstwo różnych już istniejących obiektów. Trasa zwiedzania owego Centrum Nauk Kosmicznych mogłaby objąć wykorzystanie już istniejących budynków. Jest to co najmniej kilka lub kilkanaście hangarów/ schronohangarów. Wycieczki z przewodnikiem mogłyby być organizowane, ale proponuję też puszczenie zwiedzających na eksplorację terenu wokół lotniska. 

Zorganizowano by tutaj park kosmiczny jako atrakcję turystyczną. Turyści podążaliby ścieżkami od atrakcji do atrakcji. 

Proponuję aby przenieść z muzeum w Drzonowie część ekspozycji dot. samolotów odrzutowych i myśliwskich. Są w Drzonowie nawet stroje pilota samolotów mogących wbić się w stratosferę. Już dziś ta ekspozycja istnieje i można ją przenieść. 

Dodanoby ekspozycję o kosmosie. Zakupionoby eksponaty. Używany sowiecki skafander kosmiczny to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy dolarów USA.  

Opr. Adam Fularz
Wersja robocza propozycji. 




--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl

Komentarze